banner39

Polat Tower yangını kontaktan çıkmış

Şişli'de geçen ay meydana gelen Polat Tower yangınının elektrik kontağından çıktığı belirlendi

Güncel 02.08.2012, 16:23 02.08.2012, 16:27
Polat Tower yangını kontaktan çıkmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şişli'de geçtiğimiz ay meydana gelen Polat Tower yangınının İtfaiye raporu tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin yaptığı teknik incelemelere göre yangının elektrik kontağından çıktığı belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli'de bulunan 42 katlı Polat Tower Recidence'da 17 Temmuz'da çıkan yangın ile ilgili raporun tamamlandığını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklama da İtfaiye Daire Başkanlığı'nın olaydan sonra yaptığı araştırma sonucu yangının elektrik kontağından çıktığı kaydedildi. Raporda, müdahaleden önce yangının durumu ve yangından sonraki durum ele alındı. Açıklamada, 'Müdahaleden Önce Yangının Durumu' başlıklı bölümde yangına müdahale ile ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı. İhbar üzerine 3 dakika gibi kısa bir süre içerisinde itfaiyenin olay yerine geldiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "42 katlı Polat Tower Residence binasının ön kısım dış cephesinin yoğun dumanla birlikte alevli surette yandı. Bina dâhili ile teras çatı bölümüne sirayetin olduğu görülmesi üzerine hariçten serilen kollar ve merdiven araçları ile ön kısım dış cepheye, dâhilinden teras çatısına çıkılarak da buradan yapılan müdahale ile yangının bina dâhili ve çevresine sirayeti önlendi. Yürütülen müdahale organizasyonu neticesi kısa sürede yangının kontrol altına alındı."

'Yanan Şeyin Son Durumu' başlıklı kısımda yangın sonrası binada oluşan hasar durumu ile ilgili bilgiler verildi. Binanın doğu cephesindeki dairelerin ağırlıklı olmak üzere kuzey ve güney cephesinde bulunan bazı dairelerin yangın sonucu zarar gördüğüne değinilen açıklama da, kısmen islenmek, ıslanmak sonucu kapı, pervaz, iç dekorasyon, parkeler, elektrik, elektronik tesisatı, otomasyon ile yangın söndürme sistemleri, duvar boya ve kaplamaların kısmen zarar gördüğü dile getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın hazırladığı yangın raporuna göre, 1. kata hitap eden klima ünitelerinde veya buradan geçerek bina dış yüzeyinden diğer alanlara giden elektrik tesisat kablolarında herhangi bir nedenden dolayı bir arıza meydana geldi. Yangının, arıza sonucu oluşan şerarelerin kablo izolelerini ve plastik aksamlarını tutuşturması ile başladığı kaydedilen raporda, "Bina dış cephe izolasyon malzemesi ile bina beton yüzeyi arasında hararet yükü oluşturduğu ön yüzey Doğu cephesinin kuzey köşesinden ısı izolasyon malzemesinin bütünlüğünün bozulduğu alanda mevcut alucobond kompozit cephe kaplama malzemenin iç yüzey alüminyum ile ara yüzeyindeki polistren kaplamayı da tutuşturması sonucunda dış alanda alevli yanmaya dönüştüğü ve hava sirkülasyonu etkisi ile dış cephe tüm yüzeyine kısa sürede yayıldığı kanaati hasıl olmuştur." İfadeleri yer aldı.

Rapora göre, yangında Polat Tower binasının yanı sıra Akbank, Türkiye İş Bankası, HSBC Bankası Fulya Şubeleri ve Haydar Aliyev bilim merkezi otoparkında bulunan bazı şahıslara ait 10 araç ise muhtelif yerleri yanmak, plastik aksamı erimek ve boyası deforme olmak suretiyle zarar gördü.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü