Polis, yeni nesil 'yaralamayan gaz fişeği' kullanacak

Gezi eylemleri sırasında bazı eylemcilerin ağır yaralanmasına neden olan gaz fişekleriyle ilgili yeni bir karar alındı. Yeni karara göre, havada infilak eden gaz fişekleri kullanılacak

Polis, yeni nesil 'yaralamayan gaz fişeği' kullanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Toplumsal olaylarda kullanılan gaz fişeği kapsülünün yaralanma ve ölümlere neden olması nedeniyle polis artık ateşlendiğinde 3 ve 6 parçaya ayrılan yeni tip gaz fişekleri kullanacak.

Okmeydanı’nda, Gezi Parkı eylemleri sırasında 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın polisin attığı gaz fişeğiyle ağır yaralanması ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmesi polisi, ‘gaz fişeği’ konusunda arayışa itti.

Habertürk'ün haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü, yurtdışına uzman polis ekibi göndererek göstericilere zarar vermeyen gaz fişeği araştırması yaptırdı.

Uzun süren inceleme sonrasında Brezilya’da, Zed’den (gaz tüfeği) ateşlendikten sonra 3 ve 6 parçaya ayrılan gaz fişekleri alınmasına karar verildi.

POLİS EĞİTİLİYOR

Bu fişeklerin yakın mesafeden isabet etmesi halinde de yaralanmaya neden olmadığı bildirildi. Yeni tip gaz fişeklerinin kısa süre önce İstanbul’da kullanılmaya başlandığı öğrenilirken tüm illerde polise bu gaz fişeklerinin kullanımıyla ilgili eğitim verilmeye başlandığı belirtildi. Brezilya’dan satın alınan yeni tip gaz fişeklerinin önümüzdeki dönemde Türkiye’de üretileceği kaydedilirken eski tip gaz fişeklerininse polis tarafından imha edileceği açıklandı.

Birçok toplumsal olayda polisin “Dikkat son kullanma tarihinden sonra kullanmak tehlikelidir” yazan kullanma tarihi geçmiş gaz bombalarını kullanması kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 12:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35