banner39

Predatorlar İncirlik'e geliyor

ABD ile insansız hava aracı Predatorlar konusunda yapılan görüşmelerde sona gelindi. İnsansız uçakların yakın zamanda İncirlik Üssü'ne konuşlandırılması konusunda anlaşma sağlandı.

Güncel 06.10.2011, 08:01 06.10.2011, 08:01
Predatorlar İncirlik'e geliyor

Ankara'nın Washington yönetiminden Türkiye'ye konuşlandırılmasını istediği Irak'taki Predatorlar konusunda ilerleme sağlandığı öğrenildi. İnsansız hava araçları Predatorların İncirlik Üssü'ne konuşlandırılması konusunda devam eden görüşmelerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı ve ABD yönetiminin yakın zamanda Ankara'ya resmi cevap vereceği ifade ediliyor.

Diplomatik çevrelerden elde edilen bilgilere göre, Türkiye'nin NATO radarına topraklarını açmasından sonra iki ülke ilişkileri ivme kazandı ve ABD özellikle PKK terörüyle mücadelesinde Türkiye'ye daha güçlü destek sağlamaya çalışıyor. Bu çerçevede, Ankara'nın "Predatorları Türkiye'ye konuşlandırın" talebine olumlu cevap veren ABD yönetimi, insansız hava araçlarını İncirlik Üssü'ne yerleştirme konusunda kararını verdi. Teknik detaylar ve konuşlandırma takvimi konusundaki bilgiler gizli tutulurken, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle Irak topraklarından çekilmiş olması gereken ABD'nin Predatorları Türkiye'ye konuşlandırma kararı kesinlik kazandı.

Diplomatik kaynaklar, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Afganistan'daki üç süper kobra helikopterinin Türkiye'ye verileceğini açıklamasını da, NATO radarına karşılık ABD'nin bir jesti olarak değerlendirdiler.

ABD Başkanı Barack Obama ile BM Genel Kurul toplantıları sırasında görüşen ve konuyu gündeme getiren Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'taki Predatorların Türkiye'ye konuşlandırılması konusunda uzlaşma sağlandığını, bu konuda herhangi bir olumsuzluk olmadığını açıklamıştı. 2007'den bu yana Irak'taki üslerinden yaptığı hava operasyonlarında yoğun olarak Predatorları kullanan ve bu uçaklardan elde ettiği istihbarat görüntülerini Türkiye ile paylaşan ABD yönetimi, Ankara'nın PKK ile mücadelesine önemli destek sağlıyordu.

31 Aralık'ta Amerika'nın Irak'tan çekilecek olmasıyla birlikte Predatorların nereye konuşlandırılacağı konusunda belirsizlik vardı.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?