banner15

Prof. Ökten: Kapitalist ahlakın temelinde menfaat var

Prof. Ökten, şehir ve iskan politikalarının arkasında ahlak nizamı ve edebin olması gerektiğini belirterek kapitalizmin temelinde menfaat olduğunu vurguladı

Prof. Ökten: Kapitalist ahlakın temelinde menfaat var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Prof. Dr. Sadettin Ökten, her toplum ve değerler sisteminin bir ahlak olduğunu, kapitalizmin ahlakının temelinde ise merhamet değil, menfaat olduğunu söyledi.

Ökten Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER) ve Cihannüma Derneği tarafından düzenlenen "Şehircilik ve Mühendislik Ahlâkı" konulu konferansta konuştu.

Konferansta temel kavramların izahı üzerine duran Ökten, bilhassa günümüz sorunlarıyla başı dertte olan bireye nasihat niteliğinde önermelerde bulundu ve her söylediği önermenin aksinin de düşünülmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasının temelini Ahlak, Hukuk ve Edep kavramları üzerine oturtan Ökten, “Hukuk’un her eyleme karışmadığını fakat Ahlak’ın her eyleme karşı bir duruşu olduğunun” altını çizdi. Ahlak’ın eylemini vicdan azabı ya da kınama olarak nitelendiren ÖKTEN, Hukuk’un eyleminin ise can yakıcı cezalar ve yaptırımlar olduğunu belirtti.

Her toplumun ahlakının olduğunu vurguladı. Kapitalizmin ahlakında ise menfaat olduğunu fakat merhamet olmadığını belirtti.

“EDEP, VAZGEÇİLEN ÖZGÜRLÜKLERİN ARKASINDAKİ HİKMETTİR”

Konuşmasının devamında İmar ve İskan politikalarına değinen ÖKTEN, İmar ve İskan’da Ahlak’ın olması gerektiğinin altını çizdi. Politikaların arkasında Ahlak’ın Nizam ve Edep çizgisinde olmasının önemini vurguladı. Edebin tanımını ise “Vazgeçilen özgürlüklerin arkasındaki hikmet.” olarak tanımladı.

"MEKÂN BÜTÜNLÜĞÜ KAYBOLDU"

Son dönem yapılarındaki mimari karakter ve üslup sorununu değerlendiren Prof. Dr. Ökten sistemin bütünlük arz ettiğini ve sistem içinde çelişkinin olamayacağını belirtti. ‘Mekân Bütünlüğü’nün Mekân Ahlâkı olmadan düşünülemeyeceğine değindi. Mekân Ahlakının 24 saat hissedilmesi gereken bir kavram olduğunu belirten ÖKTEN son dönem yapılarında Mekân Ahlakının yitirilmesi ile Mekân Bütünlüğünün de kaybolduğunu vurguladı.

“ŞEHİRLİ İNSAN ŞEHİRDE OTURAN İNSAN DEĞİLDİR!”

Şehirlerdeki kültür yapısının şehirlerinin imarına olan etkisine güzel bir açıklama getiren Sadettin Hoca, şehirde yaşamanın bir bedeli ve sorumluluğu olması gerektiğini söyledi. Şehrin kendine has bir yaşam biçimi olduğunu ve bu yaşam biçiminin tarih, kültür ve o şehirde yaşayan insanlar tarafından ortaya konduğunu anlattı. Şehirde ikamet etmekle şehirli insan olunamayacağını vurguladı. Şehirli İnsanın yaşadığı şehrin imarına katkıda bulunması gerektiği hususuna değindi. Şehirli insanın yaşadığı şehre mana katması gerektiğini belirtti.         

Şehirli insan olmanın gereklerini yerine getirmeyen insanların hala kadim İstanbul’un birikimini tükettiğini vurgulayan Ökten yeni gelenlerin ve yeni doğanların şehrin manasına pek de katkıda bulunmadıklarını söyledi.

“EGO’YU KUL YAPMAK LAZIM”

Ökten Allah’ın yarattığı dünya sisteminde abesle iştigal olunacak ve absürt herhangi bir şey olmadığı her yaratılmış şeyin bir sistem içinde tutarlı ve belirli oranlarda olduğunu ve nispet ile nizam verildiğini belirtti. Yaratılmışların içerisinde dünyaya nizam verebilen tek canlının insan olmasından ötürü insanın sahip olduğu sorumluluğu hatırlatan Ökten “Bu ciddi bir sorumluluktur. Eşrefi mahlûk olmaktır. Dünya üzerinde Allah-u Teala’nın verdiği nispeti bozmadan nizam kurmalıyız. Bu nizam egoyu kul yapmalı ve insanı merkeze alan çevreye saygılı bir nizam olmalı” dedi.

Bir saati aşkın süren konuşmanın ardından TEKDER İstanbul İl Başkanlığı ve Cihannüma adına Prof. Dr. Sadettin Ökten’e hat ve ebru sanatı ile icra edilmiş bir tablo hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35