banner39

Profesyonel silahlı sınır güvenliği teşkilatı kuruluyor

İçişleri Bakanı Efkan Ala, profesyonel silahlı sınır güvenliği teşkilatı kurulmasına ilişkin, Sahil Güvenlik, Kara Kuvvetleri ve Gümrük teşkilatını kapsayan, koordine eden büyük bir teşkilat olduğunu açıkladı

Güncel 19.12.2015, 12:03 19.12.2015, 12:03
Profesyonel silahlı sınır güvenliği teşkilatı kuruluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, profesyonel silahlı sınır güvenliği teşkilatı kurulmasına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi vererek, bu teşkilatın, AB fasıllarının açılması ve vize muafiyeti sağlanmasına ilişkin pakette yer aldığını ve sınır güvenliğinin sivil otorite tarafından sağlanması amacına yönelik olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak hazırlayacakları kanun tasarısını Meclis'e göndereceklerini ifade eden Bakan Ala, şöyle devam etti:

"Burada iki şey söz konusu. Kısa dönemde bir kere bizim güçlü bir sivil koordinasyon mekanizması kurmamız gerekiyor. Onu kuracağız. İkincisi de sivil teşkilatlanma. Tabii o biraz zaman alıyor. Bizim sınırlarımızı askeri birliklerimiz, Kara Kuvvetlerimiz koruyor. Bazı yerlerde jandarma vardı, sonra tek elden yürüsün diye şimdi Kara Kuvvetleri koruyor. Ama peyderpey, tabii maliyetli bir konu. Önümüzdeki dönemde bunun, Avrupa Birliği prosesi ile de uyumlu reform paketlerinin içerisinde çıkartılarak artık sivil bir alana, sivil bir müesseseye kavuşturulması için çalışmaları yürütüyoruz. Teşkilat olarak, aslında altında başka genel müdürlüklerin olduğu bir teşkilat olarak tasarlandı. İçinde birkaç genel müdürlük var. Çünkü bu çok kapsamlı bir olay. Denizlerde de sınırı sağlıyorsunuz, karada da sağlıyorsunuz. Bizim üç tarafımız denizlerle çevrili, Sahil Güvenlik Komutanlığı var şimdi. Bu taraftan Kara Kuvvetleri var, diğer taraftan başka birimlerimiz, Gümrük... Bütün bunları koordine eden, bunları içine alan ciddi, büyük bir teşkilat.

PASAPORT, EHLİYET, NÜFUS CÜZDANI

AB'ye uyum çerçevesinde pasaportların yenilenmesi, yeni ehliyetler ve elektronik T.C. kimlik kartlarının dağıtımı konusunda da bilgi veren Ala, gelecek yıl içerisinde bunların gerçekleştirileceğini söyledi.

Nüfus Hizmetleri Kanunu taslağında vatandaşların günlük hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin olduğunu vurgulayan Ala, tasarının yasalaşmasıyla elektronik çipli pasaport ve kimlik kartlarının kısa sürede dağıtılacağını bildirdi. Ala, artık bu konularla nüfus müdürlüklerinin ilgileneceğini, dolayısıyla bu alandan ayrılacak 5-6 bin polisin güvenlik hizmetlerinde değerlendirileceğini kaydetti.

Yeni düzenleme kapsamında, nüfustaki yanlış kayıtların bir dilekçeyle düzeltilmesinin mümkün olacağını vurgulayan Ala, bürokratik işlemlerin azalacağını ifade etti.

SİBER GÜVENLİK

Ala, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında, siber güvenliğe ilişkin yapılması planlanan yasal düzenlemeler hakkında da bilgi verdi.

Bu durumun dünyanın da gündeminde olduğunu, siber güvenlikle siber saldırıların bir arada anıldığını vurgulayan Ala, birçok bilginin elektronik ortamda toplanırken siber saldırılara da açık hale geldiğini söyledi.

Meclis'e ilk gönderecekleri yasa tasarılarından birinin "kişisel bilgilerin korunmasına" ilişkin olacağını dile getiren Ala, siber güvenliğin yüksek seviyede sağlanabilmesi için birçok alanda hem teknik hem de hukuki çalışma yürüteceklerini bildirdi.

GEÇİCİ KÖY KORUCUSU

Ala geçici ve gönüllü köy korucularının terörle mücadeleye ciddi katkıları olduğunu belirterek, ihtiyaç doğrultusunda valiliklere 5 bin kişilik kadro gönderildiğini ifade etti.

Müracaatların alındığını ve değerlendirmelerin yapıldığını ifade eden Ala, en kısa sürede korucuların görevlerine başlayacaklarını kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?