Putin 'İşbirliği Konseyi' için Türkiye'ye geliyor

Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'ne katılmak için Türkiye'ye gelecek. Putin'in ziyaretinde gelecek yedi altı yılda ticaret hacminin artırılması konuşulacak

Putin 'İşbirliği Konseyi' için Türkiye'ye geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) 5'inci toplantısına başkanlık yapmak için Türkiye'ye geliyor. Putin'e, yaklaşık 10 Rus Bakan da eşlik edecek.

Star'ın iddiasına göre görüşmelerde, iki ülke arasındaki 35 milyar dolarlık ticaret hacminin, engeller kaldırılarak, 2020'de 100 milyar dolara çıkarılmasının yolu açılmaya çalışılacak.

Edinilen bilgilere göre, ÜDİK toplantısında, ekonomi ve enerji alanlarındaki işbirliği öne çıkarılacak. Ayrıca, Türkiye'den yaş sebze meyve ihracatıyla ilgili Rusya'da yaşanan soruna çözüm aranacak.

Enerji alanında ise Akkuyu nükleer santrali ile ilgili çalışmaların hızlandırılması üzerinde durulacak. Özellikle inşaat lisansının başvuruları, bununla ilgili saha datalarının verilmesi, ÇET sürecinin tamamlanabiliyor olması, eleman inşaatları gibi konularda uygulamaya geçilmesi için düğmeye basılacak.

Toplantı öncesinde, gerek Ankara, gerekse Moskova'dan gelen mesajlar, 30 milyar doları aşan ticaret hacmini, 2020 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarmak yönünde.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 17:08
banner53
YORUM EKLE

banner39