PYD, Esad'ın yardımıyla petrol işliyor

Suriye'nin Haseke bölgesindeki PYD Şam yönetiminin de desteğiyle ilk kez petrol işlemeye başladı

PYD, Esad'ın yardımıyla petrol işliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Haseke bölgesinde PYD'nin ilk kez çıkarılan petrolü rafine etmeye başladığı ve petrol faaliyetlerinde Kürtlerle Beşar Esad rejiminin işbirliği içerisinde olduğu ifade edildi.

AFP, Esad rejiminin Rimelan'daki petrol sahasını işleten PYD ile işbirliği yaptığını yazdı.

Petrol bakanı gibi çalışan ve PYD'nin enerjiden sorumlu yöneticisi olan Süleyman Kalaf ise "Kürtler ilk kez özerk biçimde petrol çıkarıp işleyebilir hale geldi" dedi.

Suriye'de iç savaşın başlamasından önce Rimelan petrol sahasında bulunan kuyulardan çıkarılan petrol, boru hatlarıyla Suriye'nin Banyas ve Humus kentlerinde bulunan en büyük iki rafinerisine taşınıyordu.

Kalaf, savaş başladıktan sonra boru hatlarının da saldırıya uğradığını ve Rimelan'da sayıları 1300'ü bulan petrol kuyularının da çalışamaz hale geldiğini aktarıyor.

Kalaf, rejimden kuyularda kullanılabilecek yedek parça ve hammadde desteği aldıklarını söyledi. Rimelan'da çıkarılıp işlenen benzin düşük kaliteli. Ancak fiyatı da hükümetin sattığı benzinden çok daha ucuz.

Rejimin işlettiği petrol sahalarından çıkarılıp işlenen benzinin litre fiyatı yaklaşık 1,3 dolar. Suriyeli Kürtlerin verdiği litre fiyatı ise 0,80 dolar.

GÜNDE 15 BİN VARİL

Bugün Rimelan'dan çıkarılan petrol günlük 15 bin varili bulmuş durumda. Her ne kadar bu sayı Rimelan'ın savaş öncesinde ürettiği günlük 165 bin varil petrolün çok gerisinde olsa da, Suriye hükümetinin günlük üretimi olan 10 bin varilden fazla.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 16:39
banner53
YORUM EKLE

banner39