banner39

PYD Fırat'ın batısında saldırıya geçti

Adı Suriye Demokratik Güçleri olarak belirlenen ancak yüzde 80'nini PYD'ye bağlı güçlerin oluşturduğu belirtilen gruplar, Türkiye'nin kırmızı çizgisi olarak bilinen Fırat'ın batısında saldırıya geçti

Güncel 07.01.2016, 15:15 07.01.2016, 15:22
PYD Fırat'ın batısında saldırıya geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içerisinde yer alan silahlı gruplardan Devrimciler Ordusu (Ceyşul Suvvar), sosyal medya üzerinden Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı çevresinden, nehrin batısında bulunan, IŞİD kontrolündeki Mümbiç'e operasyon başlattı.

IŞİD'e karşı koalisyonun Doğal Kararlılık adı altında yürüttüğü operasyonun sözcüsü ABD'li Albay Steve Warren dün yaptığı açıklamada PYD öncülüğündeki SDG'nin Tışrin Barajı civarını kontrol ettiğini ve barajın etrafında bir güvenlik kordonu oluşturduğunu açıklamıştı. SDG, 27 Aralık'ta da ABD'nin hava desteğiyle Tışrin Barajı'nı IŞİD'den almıştı.

Fırat'ın batısındaki Cerablus'u IŞİD'den almaya çalışan PYD öncülüğündeki bu koalisyon çabalarına son bir haftadır ağırlık vermiş ve dün de Fırat'ın batısında terör örgütüyle çatışmalara girmişti.

Türkiye PYD'nin, Fırat'ın batısına geçerek Cerablus-Azez hattında ilerleyerek Afrin'i de almayı ve kantonlarını birleştirmeyi amaçladığını iddia ediyor.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLANI UZATILDI

Öte yandan, PYD ile IŞİD arasındaki savaşa da sınır oluşturan Türkiye'nin "kırmızı çizgisi" Fırat Nehri'nin iki ülke sınırındaki kesiminde özel güvenlik bölgesi uygulaması 15 gün daha uzatıldı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?