banner39

banner35

PYD'nin sözcüsü Silo MİT'in elinde

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG'nin sözcülerinden Telal Silo örgütten ayrıldı.

Güncel 17.11.2017, 11:15 17.11.2017, 11:25
PYD'nin sözcüsü Silo MİT'in elinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/PYD'nin sözcülerinden Talal Silo örgütten ayrıldı. Bu arada, YPG'nin eski sözcülerinden Redur Halil'in de SDG'nin dış ilişkiler sorumlusu olarak "atandığı" öğrenildi. Sözde atama, PKK/PYD'nin SDG ile doğrudan ilişkisini bir kez daha ortaya koydu.

BBC muhabiri Talal Silo'nun Cerablus'ta teslim olduğunu twiter adresinden duyurdu.

Silo'nun ÖSO'ya sığınması, terör örgütü YPG'nin çoğunluğu oluşturduğu ve ABD'nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içindeki karışıklığın göstergesi yorumlanıyor.

Talal Silo'nun Cerablus'a giderek teslim olmasının ardından çekildiği iddia edilen bir görüntü sosyal medyada yayıldı.

MİT'İN ELİNDE İDDİASI

Hürriyet'te yer alan bir haberde de Silo'nun ÖSO güçlerine teslim olmasının ardından Gaziantep'in Karkamış ilçesine getirildiği belirtildi. Türkiye tarafında MİT'in sorularını cevaplayan Silo'nun PYD/YPG güçlerinin faaliyetleri, Afrin'deki durumu ve Türk silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik muhtemel harekatına nasıl karşılık vereceklerine dair bilgilerverdiği önesürüldü.

Amerikalı general Raymond Thomas'ın temmuz ayında ifşa ettiği üzere, SDG ismi, PKK/PYD ya da YPG'nin meşru siyasi bir taraf olarak masaya oturtulması amacıyla ortaya atılmıştı. SDG isimli, PKK/PYD'den bağımsız bir örgüt hiçbir zaman var olmadı. Örgütün, 12 Ekim 2015'te bir miktar Arap savaşçıyı paralı asker olarak yanına almasıyla oluşturulan sözde SDG'nin militanlarının ezici üstünlüğü ve yönetimin tamamı halen PKK/PYD'de bulunuyor.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?