banner15

PYD'ye takviye gönderen PKK zorda

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla büyük kayıplar vermesi ve örgüt mensuplarının bir bölümünü destek amacıyla Suriye'deki kolu PYD'ye göndermesi, PKK'yı zora soktu

PYD'ye takviye gönderen PKK zorda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları ve örgüt mensuplarının önemli bölümünün Suriye kolu PYD'ye gönderilmesi sonucu PKK'da örgüt mensubu konusunda büyük sıkıntı yaşanmaya başlandı. Yeni katılanları 2 haftalık eğitimin ardından sahaya süren Kandil'e karşı PKK'nın sözde saha sorumlularının da seslerini yükselttiği, telsiz konuşmalarına yansıdı.

İstihbarat kaynaklarından alınan bilgiye göre, bir yandan tecrübeli örgüt mensuplarının bir bölümünü destek amacıyla Suriye'deki kolu PYD'ye göndermesi, diğer yandan da güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarında çok sayıda kayıp vermesi PKK içinde büyük sıkıntıya neden oldu.

Tecrübeli kadro konusunda sıkıntı yaşanması üzerine, Kandil'in talimatıyla örgüte yeni katılan PKK'lılar,  2 haftalık eğitimin ardından sahaya sürülmeye başlandı. Bu eğitimin daha önce 3 ay sürdüğü, kısalan eğitimin PKK'nın düştüğü sıkıntıyı gözler önüne serdiği belirtildi.

PKK'nın içinde bulunduğu durum, teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarının ifadelerine de yansıdı. PKK'ya bu sene katıldıklarını belirten bir örgüt mensubu, 1 haftalık teorik eğitimden sonra 1 hafta silahlı eğitim aldıklarını, daha sonra sınırı geçerek Türkiye'ye gönderildikleri bilgisini verdi.

TELSİZ KONUŞMALARINA DA YANSIDI

PKK yöneticilerinin Türkiye'deki unsurlarına destek için örgüte yeni katılan örgüt mensuplarını sahaya sürmesi, sözde saha ve bölge sorumlularını da rahatsız etti.

Söz konusu PKK'lıların acemiliklerinden dolayı özellikle intikallar sırasında görüntü verildiği ve bunun da PKK'nın ciddi kayıplar vermesine neden olduğu telsiz konuşmalarına yansıdı.

Yine güvenlik güçlerince deşifre edilen telsiz konuşmalarında, sözde saha sorumlularının, bağlı oldukları sözde bölge sorumlularına rapor verirken yeni PKK'lıların ortaya çıkardığı sorunları ilettiği belirlendi. Ancak, Kandil'in şikayetleri görmezden gelerek bunlara kulak tıkadığı telsiz görüşmelerinde ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35