banner39

Ramazan öncesi beslenme uyarısı

Yaz döneminde oruç süresinin uzadığı Ramazan'da susuzluk ve beraberinde halsizlik hissine karşı dirençli olmak için şimdiden beslenme alışkanlıklarımızı düzenlememiz gerekiyor

Güncel 31.05.2016, 14:47 31.05.2016, 14:47
Ramazan öncesi beslenme uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönem. Yaz döneminde oruç süresinin uzadığı Ramazan'da susuzluk ve beraberinde halsizlik hissine karşı dirençli olmak için de dikkat etmemiz gerekenler var. Ramazan yaklaşırken Ramazan'da olduğu gibi beslenmeye dikkat edilmeli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, Ramazan yaklaşırken sizi uzun açlık ve susuzluk sürecine hazırlayacak öneriler verdi.

 

SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN

“Ramazanda gün boyu su içmeden duracağım, şimdiden kendimi susuzluğa alıştırayım’’ gibi yanlış düşüncelere kesinlikle kapılmayın. Zira vücudun suya her zaman ihtiyacı bulunuyor ve özellikle yaz aylarında idrar ve terleme ile atılan su miktarı çok daha fazla oluyor. Atılan suyu mutlaka yerine koymak ve Ramazan’da olduğu gibi bu sayılı saatlerde de günde en az 8-10 bardak su içmeye dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle, şimdiye kadar yapmadıysanız da bundan sonra su içmeye dikkat edin ve su içmek için susamayı beklemeyin.

YAĞLI BESİNLERDEN UZAK DURUN

Ramazan’da kilo almamızın en önemli nedenlerinden biri yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin sofralarımızda daha fazla yer alması. Ramazan’da bize ekstra enerji vermeyen ve fayda sağlamayan yağlı ve ağır besinlerden uzak durmak gerekiyor. 

TUZLU BESİNLER TÜKETMEYİN

Tuz içeriği yüksek besinler iftar ve sahurda olduğu gibi Ramazan öncesinde de tercih edilmemesi gereken besin grubu. Turşu, tuzlu fıstık, tuzlu kraker gibi besinlerden uzak durulması gerekiyor

Ramazan'a son birkaç günün kaldığı şu günlerde sofranızdan sebzeleri eksik etmeyin. Domates ve salatalık sindirimi kolay yiyeceklerdir. Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu yiyecekler, bağırsakları çalıştırıyor ve sindirimi rahatlatıyor. Vitamin ve mineral içerikleri ile de sağlığımız açısından önemli rol oynuyor.

Örneğin bu sıcak yaz günlerinde serinletici etkisi ile öne çıkan karpuzu “Ramazan’da gün boyu yiyemeyeceğim” diye olması gerekenden fazla şekilde tüketmek fayda yerine zarar veriyor.

MUTLAKA SAHURA KALKIN

“Sahura kalkmadan oruç tutabilirim” düşüncesi son derece yanlış. Sahura kalkmamak hem gün boyu daha halsiz hissedilmesine hem de metabolizmanın daha da yavaşlamasına neden oluyor.

SAHURDA KAHVALTI YAPIN

En kaliteli protein olan yumurta, tam buğday ekmeği, peynir gibi tok tutan besinler sahurda yenmesi gereken önemli besinler skalasını oluşturuyor. Ayrıca; ceviz, badem gibi kaliteli yağ içeren ve tok tutan besinler de sahur sofralarınızda yer almalı. Bunlara ek olarak; sahurda tüketeceğiniz 1 su bardağı süt veya 1 kase yoğurt da tok kalmanıza yardım edecek, besleyici yiyeceklerdir.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?