banner15

Rami Topçu Kışlası onarılıyor

Eyüp'te bulunan Rami Topçu Kışlası onarılıyor. Rami Topçu kışlasının Edirnekapı-Rami yoluna bakan güney cephesinde bulunan bölümlerinde yapılar ortaya çıkmaya başladı

Rami Topçu Kışlası onarılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul, Eyüp'te bulunan Rami Kışlası'nın restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Havadan görüntülenen restorasyonda dört bölüm halinde yapılacağı öğrenilen Rami Topçu kışlasının Edirnekapı-Rami yoluna bakan güney cephesinde bulunan bölümlerinde yapıların ortaya çıkmaya başladığı, arka bölümde ise çalışmaların devam ettiği görülüyor. 1986 yılında "geçici" olarak gıda toptancılarına tahsis edilen bölümlerde ise henüz bir çalışma yok.

3 MİLYON KİTAPLIK KÜTÜPHANE YAPILACAK

DHA'nın haberine göre projede, “Şehir Müzesi” olması planlanan topçu kışlasında müze, 3 milyon kitap kapasiteli bir kütüphane ve binlerce metrekarelik peyzaj düzenlenmesi planlanıyor. Ayrıca yapı içinde sergi salonları, gezi mekanları, kitap ve hediyelik eşya dükkanları, el sanatları atölyeleri bulunacak.

Osmanlı Padişahı III. Mustafa döneminde askeri ihtiyaçlar için inşa edilen kışla, Selimiye ve Davutpaşa kışlalarından sonra en büyük askeri bina olarak yapıldı. 250 yıllık bir geçmişi olan Rami Topçu kışlasının arşivlerdeki adı “Rami Çiftliği Kışlası”.

Yapı II. Mahmud döneminde 1826-1828 tarihleri arasında yenilendi. Abdülmecid dönemindeki Kırım savaşı sırasında karargah olarak kullanıldı. 1960’lı yıllarda ordunun terk ettiği kışla uzun süre bakımsız kaldı. 80’li yıllarda tarihi kışla dinlenme alanı yapılması şartıyla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne devredildi. Ancak daha sonra büyük bir alana yayılan tüm binalar 'geçici' olarak gıda toptancılarına tahsis edildi ve bugüne kadar gelindi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 15:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35