banner39

Rapor bekleyen 14 kişi cezaevinde öldü

Durumu ağır olan hasta hükümlü ve tutukluların, son nefeslerini ailelerinin yanında vermesi amacıyla yapılan yasal düzenleme amacına ulaşmadı

Güncel 16.09.2013, 16:25 16.09.2013, 17:57
Rapor bekleyen 14 kişi cezaevinde öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezaevlerinde bulunan ve durumu ağır olan hasta hükümlü ve tutukluların, son nefeslerini ailelerinin yanında vermesi amacıyla yapılan yasal düzenleme amacına ulaşmadı. Yapılan düzenlemeye rağmen, ağır hastalık hali nedeniyle tahliye başvurusunda bulunan tutuklu ve hükümlerden sadece yüzde 9.5’inin talebine olumlu cevap verildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adli Tıp Kurumunda rapor beklerken 14 kişinin de öldüğünü açıkladı.

Mesut Hasan Benli'nin radikal.com.tr'de yer alan haberine göre, kamuoyunda anadilde savunma yasası olarak 6411 sayılı kanuna, “ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkumun cezasının” iyileşinceye kadar geri bırakılacağı hükmü eklendi. Ancak yasada yer verilen “toplum güvenliği bakımında tehlike” kriteri, cezaevlerinde bulunan hasta mahkumların tahliye taleplerinin reddedilmesine yol açtı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de bu yasa hükmünün uygulama geçmesiyle birlikte “kaç hasta tutuklu ve hükümlülüğü bulunduğunu”, “kaçının bu yasadan yararlanılarak tahliye edildiğini” Adalet Bakanlığı ’na sordu.

43 KİŞİ YARARLANDI

Bakanlık’tan gelen cevap, “sağlık gerekçesiyle kendi başlarına cezaevlerinde kalamayacak durumda” olan tutuklu ve hükümlülerin tahliye taleplerinin büyük bölümünün reddedildiğini ortaya koydu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin soru önergesine verdiği cevapta, 21 Mayıs 2013 itibariyle 460 tutuklu ve hükümlünün tahliye talebiyle başvuru yaptığını bildirdi. cevapa göre, sadece 43 kişinin cezasının infazı geri bırakıldı. 417 kişinin talebi de reddedildi.

14 KİŞİ BEKLERKEN ÖLDÜ

Bakan Ergin verdiği cevapta, 113 kişinin hakkında Adli Tıp Kurumu raporu beklendiğini belirtirken, 216 kişi hakkında ise “tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca yerine getirilen işlemlerin devam ettiği”ni belirtti. Bakan Ergin, Adli Tıp Kurumundan rapor beklenirken 14 kişinin “eceliyle vefat ettiğini” de kaydederek, şunları kaydetti: “7 kişinin tutuklu iken tahliye edildiği, 8 kişinin talebinin tam teşekküllü hastanelerin tıbbi değerlendirmeleri doğrultusunda reddedildiği ve 13 kişinin de denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle salıverilmiştir.”

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?