banner15

Regaib gecesi dualarla idrak edildi

Regaib gecesi Türkiye genelinde idrak edilirken PKK'lılardan temizlenen Sur ilçesindeki Ulu Cami'de ilk kandil gecesi kutlandı

Regaib gecesi dualarla idrak edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Regaib Kandili, Türkiye’nin dört bir yanında dua ve ibadetlerle idrak edildi. İstanbul’da Eyüp Sultan, Fatih, Sultanahmet, Süleymaniye gibi selatin camilerin yanısıra büyük camilerde, Edirne ‘de Selimiye; Adana’da Sabancı Merkez, Bursa’da Ulu Cami, Ankara’da ise Hacı Bayram ve Beştepe Millet Camileri doldu taştı.

Üç ayların ilki olan Receb’in ilk Perşembe gecesi idrak edilen Regaib Kandili, bu sene de Türkiye genelinde büyük bir huşu ile geçti. En güzel organizasyonlardan biri ise Diyarbakır Ulu Cami’de gerçekleştirildi.

İslam dünyasının 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami'de ikindi namazının ardından Regaip Kandili için özel program düzenlendi.

PKK’dan temizlenen Sur ilçesinde bulunan Ulu Cami'de ilk kandil kutlandı. Vatandaşlar, Ulu Cami'ye akın ederek, dua etti.

Programa katılan Sur İlçe Müftüsü Ramazan Tolan, üç ayların başlangıcının habercisi olan mübarek Regaip Kandilini bir kez daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşayacaklarını söyledi.

Üç aylar gelince Müslümanların camiye daha değer verdiğini ve mübarek aylarda daha çok ibadet ettiklerini ifade eden Tolan, ''Kandilin tüm Diyarbakırlı vatandaşımız için esenlik getirmesini, tüm İslam alemin barış ve huzur getirmesini dilerim ve inşallah birbirimize kardeş olduğumuzun farkına varacağız, birbirimizi kucaklayacağız." diye konuştu.

"BİR DAHA BÖYLE ŞEYLERİN YAŞANMASINA TEŞEBBÜS EDİLMEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ"

Ulu Cami imam hatibi Osman Yağmur ise rağbetin bol olduğu, insanların akın akın ibadet ettiği, Rabbine dua ettiği bu gecenin başta Diyarbakır, Türkiye, İslam alemine ve insanlığa hayırlı olmasını Allah'tan temenni ederek, şunları söyledi:

"Var olan bu kargaşayı ve fitneyi bitirmeyi nasip etsin. Geçmişte yaşamış olduğumuz sıkıntıları gördük. Yanlış siyasetlerin bize nelere mal olduğunu gördük. Sokakları kazmakla, insanları öldürmekle, insanların iş yerlerini kapattırmakla bir menfaatin, bir çıkarın olamayacağını söyledik, dillendirdik. Kim karlı çıktı. Attığımız adımlarda aklıselimle hareket edilmesi gerekir. Bir daha böyle şeylerin yaşanmasına teşebbüs edilmemesi, sokağa çıkıp da sokağı kazanların, sokakları tahrip edenlerin aklıselimle hareket edeceğini temenni ediyoruz."

“KÜRT'ÜYLE TÜRK'ÜYLE ARAP'IYLA HEPİMİZ ÜMMETİZ”

Kandil için camiye gelen ve aralarında turistlerin de bulunduğu cemaat, Diyarbakır ve Sur'un eski, huzurlu günlerine gelmesi için dua etti.

Ulu Caminin önünde yaklaşık olarak 30 yıldır esnaflık yaptığını belirten Ahmet Sapmaz, yaklaşık 15 gündür olayların durduğunu söyledi. Ulu Cami'nin dünyanın beşinci Harem-i Şerifi olduğunu vurgulayan Sapmaz, caminin birçok medeniyete beşiklik yaptığını dile getirdi.

Terör olaylarından dolayı mağdur olduklarına değinen Sapmaz, "Bu gece ve günlerin hürmetine memleketimize huzur istiyoruz. Birlik ve beraberlik istiyoruz. Kürt'üyle Türk'üyle Arap'ıyla hepimiz ümmeti Muhammediz. Biz terör istemiyoruz. " şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 08:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48