banner39

Rehinelerle birlikte açıklama Ankara'da

Şanlıurfa Havaalanında beklenen Başbakan Ahmet Davutoğlu Musul Başkonsolosluğu diplomatlarının açıklaması Ankara'da yapılacak

Güncel 20.09.2014, 09:44 20.09.2014, 11:14
Rehinelerle birlikte açıklama Ankara'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Davutoğlu, Şanlıurfa'da GAP Havaalanı'nda kurtarılan Türk diplomatlar ve aileleriyle buluştu. Şanlıurfa havaalanında yapılması beklenen açıklama ise Ankara'ya bırakıldı. Kurtarılan rehinelerle birlikte uçağa binen Davutoğlu, Ankara'ya doğru yola çıktı.

IŞİD tarafıdan Irak'ın Musul kentinde rehin alınan ve dün gece yarısı Şanlıurfa'daki bir kamu binasına getirildi. Kamu binasında bir süre dinlenen diplomat ve aileleri daha sonra 2 midibüs ve 1 minibüsle GAP Havaalanı'na getirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da özel uçak "TUR" ile saat 09.15'te Şanlıurfa'ya geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, havaalanında, Musul'da rehin alınmalarının ardından kurtarılan konsolosluk çalışanlarıyla buluştu. Başbakan Davutoğlu burada, "İki bayramı birlikte yapacağız. Allah sizi bir daha ailelerinizden ayırmasın. Siz bize güvendiniz,biz de size güvendik bayramdan önce bir bayram daha yaşadık" diye konuştu.

Daha sonra hep birlikte uçağa binen Davutoğlu ve rehineler saat 10.20'de Ankara'ya hareket etti. Açıklamanın Ankara'da Esenboğa havaalanında yapılması bekleniyor.

REHİNELERLE HAVALANINDA BULUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'de rehin alınanarın Türkiye'ye getirilmesine ilişkin ''Devletinize güvendiniz, hükümetinize ve bizlere güvendiniz, biz de size güvendik'' dedi.

Rehinelerle havaalanında bir araya gelen Davutoğlu, vatandaşlarla tek tek kucaklaştı, en küçük  rehineler Kuzey ve Ela ile yakından ilgilendi. Rehinelerle sohbet eden Davutoğlu, ''Devletinize güvendiniz, hükümetinize ve bizlere güvendiniz, biz de size güvendik. İki bayramı birden yapacağız. Yine bayramdan önce bir bayram yapacağız inşallah demiştim, Allah nasip etti yaptık. Allah sizi bir daha ailelerinizden ayırmasın'' diye konuştu.

Davutoğlu, aprondaki uçağa rehinlerle yürüyerek gitti. Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, uçağa kadar en küçük rehine Ela Ercan'ı kucağında taşıdı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?