banner39

Rektörlük seçimleri KHK ile kaldırıldı

İki yeni KHK yayınlandı; Buna göre rektörlük seçimleri kaldırıldı, bazı yayın kuruluşları kapatıldı. Görevlerine iade edilen ve rütbeleri alınan kamu görevlilerinin isimleri yeni yayınlanan KHK'larda yer aldı.

Güncel 29.10.2016, 21:35 30.10.2016, 10:31
Rektörlük seçimleri KHK ile kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanun Hükmünde Kararname'ler Resmi Gazete'de yayınlandı. 675 sayılı KHK, göreve iade edilen kamu görevlileriyle ilgili. Yeni KHK ile 2'si general 39 TSK personeli göreve iade edildi.

TBMM'de 32, Yargıtay'da 183 personel memurluktan çıkarıldı. Milli Eğitim'de 31, AFAD'da 3, TBMM'de bir personel göreve iade edildi. Bin 82 Emniyet personelinin rütbeleri alındı.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan kararname uyarınca Dicle Haber Ajansı, Jinha ve Kürtçe yayın yapan Azadiye Welat gazetesi de kapatıldı. Evrensel Kültür Dergisi de kapatılan basın kuruluşları arasında.

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILDI

Kararnamede ilk dikkat çeken, rektörlük seçimlerinin kaldırılması oldu. KHK'ya göre, rektörlük "seçimi" şu şekilde yapılacak:

"Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır."

Açığa alınan personel hakkındaki 3 aylık karar verme süresi 675 sayılı KHK ile değiştirildi. Buna göre söz konusu kişiler hakkındaki karar süresi OHAL bitimine dek uzatıldı.

Düzenleme şu ifadelerle anlatılıyor:

"Bakanlar Kurulu Kararıyla olağanüstü halin ilan edilmesine kadar geçen süre zarfında ve olağanüstü halin devam ettiği süre içinde görevden uzaklaştırılanlar hakkında ilgili mevzuatta bu tedbir için öngörülen süre sınırlaması, olağanüstü hal süresince uygulanmaz."

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz tarihinde yaralananlara gazilik unvanı verildi.

KAPATILAN KURULUŞLAR

Dicle Haber Ajansı

Jin Haber Ajansı

Azadiya Welat

Yüksekova Haber

Batman Çağdaş Gazetesi

Cizre Postası

İdil Haber

Güney Expres

Prestij Haber

Urfanatik Gazetesi

Kızıltepe’nin Sesi

Tiroji Dergisi

Evrensel Kültür Dergisi

Özgürlük Düyası Dergisi

KHK'lara ulaşmak için:

KHK 675www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161029-4.htm

KHK 676www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161029-5.htm

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?