banner39

banner35

Rıza Zarrab davasında FETÖ ve Flynn konuşuldu

New York'ta tutuklu yargılanan iş adamı Zarrab, 27 Kasım'daki ana duruşma öncesi yapılan ara duruşmada hakim karşısına çıkmadı

Güncel 17.11.2017, 08:36 17.11.2017, 09:58
Rıza Zarrab davasında FETÖ ve Flynn konuşuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York'ta tutuklu yargılanan iş adamı Rıza Zarrab, 27 Kasım'daki ana duruşma öncesi yapılan ara duruşmaya katılmadı.

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme" ve "bankacılık dolandırıcılığı" suçlamalarıyla ABD'de yargılanan Zarrab ve Halk Bank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla'nın ara duruşması yapıldı.

Ara duruşmada Atilla ve avukatları hazır bulunurken, Zarrab ve avukatları duruşmaya katılmadı.

Atilla'nın savunma avukatları iddianamenin ilk halinden farklı olduğuna dikkati çekti. Ancak Yargıç Richard Berman iddianamede adı geçen isimlere yönelik suçlamaların Atilla'ya da yöneltildiğini ve iddianamenin son halinin geçerli olduğunu söyledi.

Duruşmaya ara verildiği sırada bir gazetecinin Atilla'ya "Zarrab itirafçı mı oldu?"sorusunu yöneltmesi üzerine Atilla, "Ben öyle bilmiyorum, hiçbir fikrim yok. (Hakkımda) anlatılanlar doğru değil." cevabını verdi.

Atilla'nın avukatı Victor Rokko da duruşmaya ara verildiği sırada Zarrab'ın duruşmaya gelmemesine ilişkin gazetecilere "Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadık, öğrenecez." dedi.

Aradan sonra Atilla'nın avukatları 4 kişinin tutuklanmayacakları garanti edilirse ABD'ye şahitlik için gelmeyi kabul ettiğini belirtti ve mahkemeden bu konuda yardım istedi. Ancak Yargıç Berman savunma tarafının bu konuyu savcılık ile görüşmesi gerektiğini ifade etti.

HAKİM FETÖ BİLİRKİŞİSİ İSTEDİ

Hakim Richard Berman, FETÖ ile ilgili özel bir bilirkişi atanmasını istedi. Bilirkişinin Fetullah Gülen ve örgütünün şifrelerini ortaya dökmesi bekleniyor. 

Berman, taraflar arasındaki teknik ihtilafları gidermek için jürili duruşmaların başlamasından önce 22 Kasım’a son bir oturum koydu. Berman ayrıca taraflardan, Fetullah Gülen ve Türk hükümeti arasındaki ilişkiyi ve farkları anlatacak bilirkişi getirmelerini istedi.

Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming hakim Berman’a “Son dönemde Mike Flynn ile bu dava arasında bağ kurmaya çalışan saldırılar var. Bunlarla ilgili yeni sunum yapmak istiyoruz” dedi.

Özel yetkili savcı Robert Mueller'in, Aralık'ta Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak göreve başladıktan sonra Michael Flynn'in Fethullah Gülen'in kaçırılıp Türkiye'ye getirilmesi ile Zarrab davasının düşürülmesi için Türkiye'den 15 milyon dolar alıp almadığı konusunu soruşturduğu önesürülüyor.

21 KASIM'DA SON ARA DURUŞMA YAPILACAK

Yargıç Berman, ana duruşma öncesi savunma tarafı ve savcılık arasındaki soruların giderilmesi için jürili duruşma öncesinde 21 Kasım Salı günü tekrar bir ara duruşma yapılmasına karar verdi.

Duruşmanın sonunda Atilla'nın avukatı Rokko'nun Yargıç Berman'a Zarrab'ın 27 Kasım'daki duruşmaya katılıp katılmayacağı sorusuna Yargıç Berman, "Hakim olarak şahitler ya da avukatlar gibi sorulara cevap verme zorunluluğum yok. Gözünüz dosyanızda olsun, dosyadan takip edin." yanıtını verdi.

Atilla'nın ise mahkeme salonundan ayrılırken "Ben nasıl sanık oluyorum ki?" demesi dikkati çekti.

ZARRAB'IN DURUMUYLA İLGİLİ NOTA VERİLMİŞTİ

ABD Federal Hapishaneler bürosunun internet sitesinde, Zarrab'ın serbest bırakıldığı kaydı çıkması ve kendisinden haber alınamaması haberleri üzerine, Türkiye, ABD'de tutuklu yargılanan işadamı Zarrab'ın durumuyla ilgili olarak Washington yönetimine nota vermişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iş adamı Rıza Zarrab hakkında Türkiye’nin ABD’ye verdiği notayla ilgili olarak, daha önce nota verildiğini, cevap gelmeyince tekrar notayla sorulduğunu belirterek, "Dün hem (ABD) Adalet Bakanlığı'ndan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. 'Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok' diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur." demişti. 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Rıza Zarrab'ın durumuyla ilgili ABD'ye verilen notaya ilişkin, "ABD'den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Zarrab'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bir bilgi ulaşmıştır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?