banner15

Rodi Jeans'in sahibi Kazancı hakkında yakalama kararı

İzmir'deki FETÖ operasyonunda ismi gözaltı listesinde bulunan Rodi Jeans'in sahibi Fatih Kazancı'nın yurtdışında olduğu bildirildi

Rodi Jeans'in sahibi Kazancı hakkında yakalama kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir Emniyeti Mali Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fethullah Gülen'in İzmir'e geldiği 1970'li yıllarda yanında bulunan ve 1980'li yıllarda ise Akyaka Vakfı'nı kuran kurmaylarına yönelik operasyon başlattı.

EVLERİNE BASKIN DÜZENLENDİ

Aralarında iflas eden Rodi Giyim'in sahibi Fatih Kazancı ve İdil Kolonyaları'nın sahibi Mehmet Timuroğlu'nun da bulunduğu 18 şüphelinin evlerine baskın yapıldı.

FİRARDA

Baskında şüphelilerden 7'si gözaltına alındı. İsmi gözaltı listesinde bulunan Fatih Kazancı'nın yurt dışında olduğu bildirildi.

Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesine götürüldü.

ÖRGÜT LİDERİ GÜLEN'İN KURDURDUĞU İLK VAKIFLARDAN

Akyaka Vakfının, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1978'de İzmir'de kurdurduğu ilk vakıflardan olduğu, gözaltına alınan ve haklarında yakalama kararı çıkarılanlar arasında Gülen'in örgütü kurduğu ilk yıllarda beraber yola çıktığı kişilerin de bulunduğu öğrenildi.

Şüphelilerin, Sancak Cami Yaşatma Derneğine sızarak zaman içinde yönetimini ele geçirdikleri, böylece derneğe ait 99 iş yerinin mülkiyetini de Akyaka Vakfına aktardıkları iddia edildi. Vakfa ait 16 ilde 47 taşınmaz daha bulunduğu, örgüt mensuplarının başka derneklerin yönetimlerine sızarak ele geçirildiği değerlendirilen bu gayrimenkullerle ilgili de mali suçlarla mücadele polislerinin incelemesinin sürdüğü belirtildi.

Zanlıların mülkiyetlerini ele geçirdikleri başkalarına ait gayrimenkuller aracılığıyla vakfa finans sağladıkları, örgüte eleman kazandırdıkları ve örgütsel faaliyetler yürüttükleri ileri sürüldü.

Vakfın yönetim kurulu üyelerinin son 5 yılda örgüte 2,5 milyon lira aktardıkları ve Bank Asya'daki hesaplarında 8 milyon liralık para hareketliliğinin tespit edildiği bildirildi.

Bazı zanlıların meslekleri ile hesaplarındaki para miktarının şaşırtıcı boyutlarda olduğu öğrenildi.

Vakıf bünyesinde faaliyetlere katılan ve yönetim kurulundaki zanlılar arasında, örgüt üyesi iş adamlarına yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Rodi Jeans'in firari sahibi Fatih Kazancı ile aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan İdil Kolonyaları'nın sahibi Mehmet Timuroğlu'nun da bulunduğu belirtildi.

Gözaltındaki bazı şüphelilerin, örgütün kriptolu mesajlaşma programı 'ByLock'u kullandıklarının tespit edildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48