banner39

Roket ve kaytuşalara karşı 'KORKUT' göreve başlıyor

Sınır ötesinde ateşlenen füze, roketatar ve katyuşalar havada imha edecek Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi'nin (KORKUT) yakın bir zamanda göreve başlayacağı açıklandı

Güncel 01.11.2016, 14:45 01.11.2016, 15:11
Roket ve kaytuşalara karşı 'KORKUT' göreve başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanlığı, TSK'nın hava savunma yeteneğini güçlendirmek için geliştirilen Korkut sisteminin ilkinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini bildirdi.

Korkut sayesinde, sınır ötesinde ateşlenen füze, roketatar ve katyuşalar havada imha edilecek. Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi'nin (KORKUT), Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Aselsan ve FNSS tarafından üretiliyordu.

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hareket halinde yüksek isabet oranı, gece/gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirildi.

35 MM'LİK TOPLAR

KORKUT'un ateş gücü MKEK tarafından üretilen iki adet 35 mm'lik toptan oluşuyor.

KORKUT, iki ayrı mermi besleme sistemi kullanarak, namlulardan biri arızalansa dahi diğer namlu ile ateş edebiliyor.

DAKİKADA BİN 100 ATIŞ

Otomatik mühimmat besleme sistemi de olan KORKUT, dakikada bin 100 atış yapabiliyor. Menzili 4 kilometre olan sistem, hava-yer mühimmatları, seyir füzeleri, helikopter ve İHA'lara karşı geliştirildi.

SURİYE'DEN GELEN ROKET VE KAYTUŞALARA ÖNLEM

Korkut sayesinde, Sınır ötesinde ateşlenen füze, roketatar ve katyuşalar havada imha edilecek. Sistem hareketli hedeflerin dışında sabit hedeflerde de başarılı.

Korkut sistemi, paletli bir taşıyıcı platform üzerinde yer alması sayesinde zırhlı mekanize birliklerle birlikte hareket etme kabiliyetine sahiptir.

TAMAMEN YERLİ ÜRETM

Tamamen yerli olan Korkut'ta, ASELSAN tarafından geliştirilmiş olan arama radarları, elektro optik algılayıcılar, atış kontrol sistemi, komuta kontrol sistemi ve silah kulesi kullanılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü