banner15

Rolls-Roys'tan yerli uçak için motor teklifi

Rolls Royce CEO'sunun Türkiye'ye milli jet motoru için teklif getirdiği belirtiliyor

Rolls-Roys'tan yerli uçak için motor teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rolls Royce CEO’su Warren East’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre East’in görüşmelerde ısrarla “ortak üretim” vurgusu yaptığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre East, dünya üzerindeki 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni (AMTC) Türkiye’de kurma konusunda görüş alışverişinde bulundu. 2023’te göklerde olacak milli savaş jeti projesinde de yer almak isteyen Rolls Royce, uçak motorunun tamamını Türkiye’de üretmek için talepte bulundu.

East’in, üst düzey görüşmelerde Türk tarafına “Birlikte çalışalım. Uçak, helikopter, füze motoru gibi yeni ürünler geliştirelim. Bu ürünleri teknoloji transferiyle üçüncü ülkelere de satalım” teklifinde bulunduğu bildirildi.

Alınan bilgiye göre East, Türkiye ile işbirliği halinde yeni ürün çıkararak dünya ülkelerine de pazarlamak istedi. East’in “işbirliği” teklifini ısrarla tüm görüşmelerde vurguladığına dikkat çeken yetkililer, görüşmelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Teknoloji transferi de yapmak istiyorlar. Biliyorsunuz füze bile motorla çalışıyor. Rolls Royce, dünya üzerinde motor üretiminde söz sahibi bir firma. Biz milli imkanlarla SOM Füzesi yapmıştık. SOM, F-35’lere takılan Amerikan menşeili olmayan tek silah. Bizim üreteceğimiz uçakta, helikopterde, füzede milli motora ihtiyacımız var. Onların ortak çalışalım vurgusu savunma sanayimiz açısından çok önemli bir teklif. ”

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35