Ruhani'den 'İslam kimliği'ne destek

Recep Tayyip Erdoğan ve İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ikili görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında, bölgedeki iç savaşlar ön plandaydı. Ruhani "Bizim kimliğimiz Şii veya Sünni olmak değildir, kimliğimiz Müslüman olmaktır."

Güncel 16.04.2016, 15:18 16.04.2016, 16:46
Ruhani'den  'İslam kimliği'ne  destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ortak açıklama yaptı. Sözü önce Erdoğan aldı

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 

Teröre karşı sıfır tolerans uygulanması konusunda görüş birliği içindeyiz.

Bölgedeki sorunlara mezhepçi yaklaşımın yanlışlığı ortada.

Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla halihazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunları ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart.

Ve Ruhani'nin konuşmasından satırbaşları:

Aşırılıklarla, şiddetle ve terörle mücadele İslam dünyası için çok önemli bir konu. Aynı şekilde İslam dünyasının birliği ve mezheplerin birbirine yaklaştırılması da çok önemli. Bizim kimliğimiz Şii veya Sünni olmak değildir, kimliğimiz Müslüman olmaktır...bizim kimliğimiz İslam'dır.

GÜMRÜKLERDE ARTIK KAMYON KUYRUKLARI GÖRMEYECEĞİZ

Sayın Erdoğan ile iki ülke ilişkilerini bütün boyutlarıyla geliştirme kararı aldık. Gümrüklerde artık kamyon kuyrukları görmeyeceğiz.

YEMEN ÖLÜYOR

Ülkelerin sınırları sabit bir şekilde kalmalıdır. Parçalanmayı hiçbir ülkede kabul etmiyoruz. Ülkelerin istikrarına vurgu yapıyoruz. Ölümler ve savaşlar bir an önce durdurulmalıdır. Terörizmle her ne isim adı altında olursa olsun ve her ne şekilde olursa olsun ciddi anlamda mücadele etmeliyiz. Ülkelerin geleceğini, kaderini o ülkelerin halkı belirliyor. Biz bu konularda hemfikiriz. Hiçbir yabancı ülke bir ülkenin geleceği için karar veremez. Biz bunlarda hemfikir. Çok cüzi konularda belki farklılıklarımız olabilir. Farklı düşünebiliriz. Bu da çok doğal bir şeydir

Suriye'de suçsuz insanların ölümüne şahidiz. Pakistan Afganistan gibi gerekli istikrarı sağlayamamış bu ülkelere yardımcı olmalıyız. Bu İslam ülkelerinin lehine olacaktır. Temel prensip noktasında fikir ayrılığımız yoktur. Ölümler ve savaşlar bir an önce durdurulmalıdır.

Birçok İslam ülkesinde istikrar sağlanamadı, hepsine yardımcı olmalıyız. Ölümler ve savaşlar durdurulmalı.

Yemen halkı zalimce bir ölüme mahkum edildi.

Değerli kardeşim Erdoğan ile yaptığımzı görüşmede ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli kararlar aldık. Amborgaların kalktığı dönemde bu görüşme gerçekleşti. Biz yoldaki manileri ortadan kaldırmalıyız. İki ülkenin bankacılık sektörü daha aktif bir şekilde irtibat kurmalıdır. Biz bankarlın ilişkilerinin geliştirmesi için farklı kararlar aldık. Tahran ve İstanbul Borsası arasındaki ilişkileri geliştirmeliyiz.

Terörizm konusunda İslam ülkeleri olarak topyekun bir mücadele içinde olmaya karar verdik.İran -Türkiye her zaman işbirliğine hazır.. İslamofobiye karşı ortak mücadele etmeye karar verdik..

Türkiye  ile İran istihbarat paylaşımında yeni bir strateji de uygulayacak

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?