Ruhban Okulu 1971 öncesi statüsüyle açılacak

Demokratikleşme paketi çerçevesinde açılması planlanan Heybeliada Ruhban Okulu, 1971 öncesindeki statüsüyle faaliyetini sürdürecek

Ruhban Okulu 1971 öncesi statüsüyle açılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kurmayları tarafından bu hafta son şekli verilmesi beklenen demokratikleşme paketindeki maddeler arasında Heybeliada (Halki) Ruhban Okulu'nun açılması da yer alacak. Anayasa Mahkemesi'nin 12 Ocak 1971 tarihinde verdiği bir kararla, "özel üniversite olduğu" gerekçesiyle kapatılan okul, söz konusu kararın öncesindeki statüyle faaliyetini sürdürecek.

Deniz Zeyrek'in Radikal'de yer alan haberinin ilgili kısmı şöyle: AK Parti 'nin 27 Eylül 2012 günü kamuoyuna deklare ettiği 62 maddelik 'demokratikleşme manifestosu' kapsamında üzerinde çalışmalar yapılan paket, bu hafta Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı toplantıların ardından son şeklini alacak.

"İnanç özgürlüğü" başlığı altında Türkiye 'nin en önemli insan hakları sorunları arasında yer alan Heybeliada Ruhban Okulu (HRO) sorunu da yeni paketle tarihe karışacak. Fener Rum Patrikhanesi'nin 1844 yılında açtığı HRO Teoloji Okulu, Anayasa Mahkemesi'nin 12 Ocak 1971 tarihli kararına istinaden İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 12 Haziran 1971 tarihli yazısı ile 9 Temmuz 1971 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kapanmıştı. Açık kaldığı sürede toplam 930 mezun veren HRO'nun 12 mezunu İstanbul Rum Patrikliği yapmıştı. Kapanma gerekçesi HRO'nun "özel yüksekokul" statüsünde olması ve Türkiye mevzuatında özel üniversite açılamamasıydı.

Patrikhanenin "Okul lise statüsündedir, mezunlar rahip olacak, herhangi bir üniversiteye devam etmeyecekler" itirazlarına rağmen, diplomatik nedenlerle HRO bugüne dek açılmamıştı. Okulun açılmasının önündeki en büyük engellerden biri Batı Trakya Türklerine müftü seçme hakkı bile vermeyen Yunanistan'la "Karşılıklılık ilkesi"ydi. ABD'nin ve Avrupa Birliği'nin bütün raporlarında dikkat çekilen sorun, Türkiye'nin yöneticilerinin ABD ve AB yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde de dosyanın ilk sırasında oluyordu. Patrikhane dünya genelinde 'evrensel' kabul edildiğinden, sorun da 'küresel' bir sorun olarak görülüyordu. Son olarak Başbakan Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta Washington'a yaptığı ziyarette Obama konuyu güçlü bir şekilde gündeme getirmişti.

İLGİLİ YASADA DEĞİŞİKLİK

Okulun, Anayasa Mahkemesi kararı öncesindeki statüsüyle açılabileceği konusunda genel bir görüş birliği vardı. Ancak, bu çözümün hayata geçirilebilmesi için siyasi iradenin "evet" demesi gerekiyordu. Yeni demokratikleşme paketi kapsamında konu ele alındı, hükümet HRO'nun açılması yönünde siyasi iradesini ortaya koyma kararı aldı. Son dakikada bir değişiklik olmazsa, Özel Öğretim Kurumları Yasası'nda değişiklik yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39