Rum Vakıf Üniversitesi geliyor

Malları iade edilen Rum Vakfı, Osmanlı döneminde eğitim veren üniversiteyi yeniden açmak için başvuruda bulundu

Rum Vakıf Üniversitesi geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rum Vakfı, Osmanlı döneminde eğitim veren üniversiteyi yeniden açmak için başvuruda bulundu. Gerekli izinler alınabilirse İngilizce, Türkçe ve Yunanca eğitim verecek olan üniversite, tüm dünyadan öğrenci kabul edecek.

Sabah gazetesinden Erhan Öztürk'ün haberine göre, İstanbul Beyoğlu Merkez Rum Kız Mektebi Vakfı, Osmanlı döneminde var olan ancak süreç içerisinde kapanan üniversiteyi yeniden açma yönünde ilk adımı attı. Geçmişte Rum Kız Mektebi olarak hizmet veren Taksim İlk Yardım Hastanesi'nin arkasında Maç Sokak'taki dört katlı bina, bir yıl önce "Azınlık Vakfıları'na mal iadesi"yle ilgili yasa kapsamında vakıfa iade edildi. Rum Vakfı, tarihi binayı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden (VGM) aldıktan tam bir yıl sonra bu defa "Burası üniversite merkez binası olsun" talebiyle başvuru yaptı.

İngilizce, Türkçe ve Rumca olmak üzere üç dilde eğitim vermesi planlanan üniversite için YÖK'e başvurulacak.

HUKUKİ ENGEL YOK

Rum Vakfı'nın üniversite kurabilmesi için önünde hukuki bir engel bulunmuyor. Vakfın, üniversite kurabilmesi için bir yıllık fizibilite çalışması yapması, mütevelli heyeti oluşturması ve YÖK'e başvurması gerekiyor. Bunun üzerine yeterlilik konusunda yapılacak incelemenin ardından üniversite YÖK, MEB ve Bakanlar Kurulu'nun izniyle kurulacak. İznin üzerinden bir yıl geçtikten sonra da eğitim ve öğretime başlayabilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 10:00
banner53
YORUM EKLE

banner39