banner15

Rus havalimanlarında Türklere engel

Uçak düşürülmesi olayından sonra Rusya havalimanlarında Türk yolculara çeşitli zorluklar çıkarılıyor. Şu ana kadar 40 Türk vatandaşının havalimanlarından keyfi olarak geri çevrildiği belirtiliyor

Rus havalimanlarında Türklere engel

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye sınırını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağından sonra Ankara ile Moskova arasında gerilen ilişkiler vatandaşlara da yansımaya başladı. Son iki günde Rus havalimanlarında Türk yolculara keyfi zorluklar çıkarıldığı belirtiliyor. İddiaya göre şu ana kadar 40 Türk yolcu havalimanlarından geri çevrildi.  Ayrıca Rus gümrüklerinde Türk mallarına yönelik daha önce uygulanmayan prosedürler uygulanarak sıkı denetimler yapılıyor.

CNN Türk'te yer alan iddiaya göre son iki günde havayoluyla Rusya'ya giden yaklaşık 40 Türk yolcu çeşitli gerekçelerle ülkeye alınmadı. İki ülke arasındaki vize muafiyetine rağmen yolcular ilk uçakla geri gönderildi.  

Havacılık alanında yayıncılık yapan AirportHaber de uçağın düşürüldüğü gün, Moskova'ya giden THY'nin TK415 sefer sayılı uçağındaki Türk yolcularından bir kısmının ülkeye alınmadığını duyurmuştu.

Habere göre; Türk Hava Yolları'na ait uçağın ülkeye inişinin ardından pasaport kontolüne giren Türk yolcularından bir çoğu Rus gizli servis elemanları tarafından sorguya alındı. Sorgunun ardından bazı yolcuların basit nedenlerle ülkeye girişine izin verilmediği ve geri gönderildiği öğrenildi.
Ayrıca Rus güvenlik görevlilerinin 'Türkler'e artık vize uygulayacağız. Sizi ülkeye sokmayacağız' dedikleri iddia edildi.

TÜRK MALLARINA SIKI DENETİM

Öte yandan Rusya Tarım Bakanlığı Türkiye'den ithal edilen tarım ve gıda ürünlerine yönelik denetimi sıkılaştırdığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada bakanlığın araştırmalarına göre Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerinin yüzde 15'inin Rus düzenlemelerine uymadığına dikkat çekilerek, hükümetin gıda güvenliği kurumu Rosselkhoznadzor'a denetimin sıkılaştırılması için talimat verdiği ifade edildi.

Rusya'nın Türkiye'den gıda ithalatı ağırlıklı olarak sebze, meyve ve et ürünlerinden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35