banner15

Rus uçağının 'düşürülme' ihtimali yüzde 90

Mısır'da düşen Rus yolcu uçağının bombayla patlatıldığı yönündeki ihtimaller giderek kesinlik kazanmaya başladı. İngiltere, uçakla ilgili çok gizli bir istihbari bilgiyi Moskova ile paylaştı

Rus uçağının 'düşürülme' ihtimali yüzde 90

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır-Rusya seferini yaparken düşen yolcu uçağıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Uçağın bombayla düşme ihtimali şu an güçlü ihtimaller arasında yer alıyor. Uçağın düştüğü ilk gün "teknik arıza" gerekçesini savunan Mısır ve Rusya da artık uçağın bombayla düşme ihtimalini dillendirmeye başladı. AFP tarafından bugün geçilen bir haberde uçağın bombayla düşme ihtimalinin yüzde 90 olduğunu bildirdi.

TEKNİK EKİP: DÜŞÜRÜLDÜ

Rus yolcu uçağının Mısır'ın Sina Yarımadası'nda düşmesine ilişkin araştırma yapması için görevlendirilen 57 uluslarası teknik ekip, uçağın bombayla düşürüldüğü olasılığın yüzde 90 olduğunu açıkladı.

Düşme nedenini araştırmak için oluşturulan 57 kişilik teknik heyet, uçak parçaları ve iki kara kutuda şimdiye kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Uçağın bir bombayla düşürüldüğünü ileri süren ekip, bu ihtimalin "yüzde 90" olduğunu açıkladı. Kara kutudaki kayıtlara göre uçağın büyük bir gürültüyle havada infilak ettiğini aktaran teknik heyet, araştırmaların henüz sonuçlanmadığını da vurguladı. Ayrıca 57 kişilik ekipte 29 Mısırlı olmak üzere, 10 Airbus şirketi, 10 İrlanda, 6 Fransa ve iki de Almanya'dan teknik heyet görev alıyor. Rus heyeti ise araştırmalarını Mısırlı mühendislerle ayrı sürdürüyor.

İNGİLTERE'DEN RUSYA'YA ÖNEMLİ İSTİHBARİ BİLGİ

İngiltere'nin, Mısır'ın Sina Çölü’nde yere çakılan Rus uçağının bomba ile düşürülmüş olabileceği sonucuna varmalarına neden olan istihbarat bilgilerinin bir bölümünü Moskova ile paylaştığı belirtildi. Sputnik'e konuşan bir İngiliz Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, elde ettikleri istihbarat bilgilerinin bir bölümünü Moskova'ya ilettiklerini söyledi.

Bilgilerin diğer bölümünü ise 'hassas' olmaları nedeniyle paylaşmadıklarını belirten yetkili, ''Paylaşabileceğimiz kadarını paylaştık. Diğer hassas bilgileri şu anda paylaşmamız mümkün değil'' dedi. ''Elde edilen istihbarat doğrultusunda uçağın içine yerleştirilen bir patlayıcı cihazla düşürülmüş olmasının ciddi bir olasılık olduğu sonucuna vardık. Rusya'ya da bunu ilettik'' ifadelerini kullanan yetkili, istihbaratın içeriğine dair ise konuşamayacağını söyledi.

MISIR'DAN CAMERON'A TEPKİ

Öte yandan Kahire yönetimi, İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama'nın araştırmalar sonuçlanmadan "terör saldırısı ihtimali" olduğuyla ilgli açıklamalarına tepki gösterdi. Mısır Dışişler Bakanı Sameh Şükri, özellikle İngiltere'yi kastederek, 'terör saldırısı' açıklaması yapanları "aceleci" davranmakla suçladı. ABD ve İngiltere, olayın uçağın içine konulan bombayla infilak ettiğini savunuyor. 

RUSYA'DAN "BOMBA İHTİMALİNİ" GÜÇLENDİREN KARAR

Uçağın düştüğü ilk günlerde "kaza" açıklamasında bulunan Rusya'nın aldığı son karar, Moskova yönetiminin de "bomba" ihtimalini ciddiye almaya başladığını gösterdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'dan Mısır'a giden uçak seferlerinin yasaklanmasını öngören kararı imzaladı. Karara göre, "Rusya'nın ulusal güvenliğinin sağlanması ve Rusya vatandaşlarını cinayet ve başka hukuka aykırı eylemlerden korunmasına ilişkin özel önlemler bağlamında Rus yolcu uçaklarının Mısır'a yönelik seferleri geçici olarak" yasaklanıyor. Yasak, devlet ve aynı zamanda özel şirketleri de kapsamakta.

Karar ayrıca görev amacıyla Mısır'a yönelik uçak taşımacılığı (özel şirketler dahil) istisnai durum olarak kabul ediyor. Karara göre, tur operatörlerine söz konusu yasak döneminde vatandaşlara Mısır'a yönelik uçak seferleri dahil tur biletleri satışını durdurmasını tavsiye ediyor.

Putin, ayrıca Rusya vatandaşlarının Mısır'dan dönüşlerinin güvenliğinin sağlanması için Dışişleri'nden yerel mercilerle koordineli çalışmaların yapılmasını da istedi. 6 Kasım'da Rusya Devlet Başkanı Putin, Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov'un, Rusya'dan Mısır'a giden uçak seferlerinin durdurulması çağrısını desteklemişti.

MISIR'DAKİ 80 BİN RUS VATANDAŞI TAHLİYE EDİLİYOR

Rusya Mısır’da bulunan yaklaşık 80 bin Rus turistin tahliyesi için çalışmalara başladı. Mısır’a daha önce turist gönderen Rus tur operatörleri de turistlere Türkiye güzergahını öneriyor. Rus merciler, tahilye için Mısır’a boş Rus yolcu uçakları gonderdi. Rusya Federal Turizm Ajanslığı Rosturizm Başkanı Oleg Safonov, Mısır’dan 6 Rus uçağının bin 200 turisti getirdiğini söyledi. Safonov, “Onların bagajları daha sonra gonderilecek. Şuanda Mısır’da 80 bin turistimiz bulunmakta.” dedi.

Bagajların getirilmesi için Rusya Acil Durum Bakanlığı’na özel görev verildi. Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, tahliye çalışmaları için Mısır’a 93 Rus uçağı gönderileceğini bildirdi. Turistlerin tahliyesi için büyük kentlerde belediyeye bağlı çalışma grubu da oluşturulacak. Rus tur operatörleri, turistlere Mısır yerine Türkiye tatil yerlerini önerdi. Rus televizyonlarına konuşan çoğu Rus turist Türkiye tatiline olumlu bakarken, bazıları “Türkiye’de şuan tatil sezonu değil” diye tepki gösterdi. Rusya Turizm Endüstrisi Birliği de turistlerin büyük oranda Mısır yerine Türkiye’ye gitmeye hazırlandığını açıkladı.

THY İPTAL SÜRESİNİ UZATTI

Uçağın terör örgütü IŞİD tarafından düşürüldüğü yönündeki iddiaların ardından Şarm el Şeyh seferlerini iptal eden Türk Hava Yolları (THY), iptal süresini 16 Kasım’a kadar uzattığını açıkladı.

İNGİLİZ UÇAĞINA SALDIRI GİRİŞİMİ

Rus yolcu uçağıyla ilgili tartışmalar devam ederken, tartışmaları farklı bir boyuta taşıyan yeni bir detay ortaya çıktı. Ağustos ayında Londra'dan Mısır'ın Şarm El Şeyh kentine giden bir İngiliz yolcu uçağının Mısır hava sahasında karşılaştığı bir roketten manevra yaparak kurtulduğu öne sürüldü. İngiliz yayın kurumu BBC'nin haberine göre, Ağustos ayında Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine 189 yolcu taşıyan İngiliz yolcu uçağının yaklaşık bin fit yükseklikte bir roketle karşılaştığı ve pilotun ani bir manevra ile yolcuları kurtardığı iddia edildi. Uçağın Londra'nın Stansted havaalanından kalkan "The Thomson" şirketine ait bir uçak olduğu belirtildi.Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 12:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35