banner39

Rus uçaklarına 'gözlem' izni

Rusya Savunma Bakanlığı, ‘Açık Hava Sahası Anlaşması’ çerçevesinde Rus askeri uçağının Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını açıkladı

Güncel 14.12.2015, 11:30 14.12.2015, 16:07
Rus uçaklarına 'gözlem' izni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krize rağmen, uluslararası silah denetimine dair 'açık semalar anlaşması'nın askıya alınmayarak Rus uçaklarının 14-18 Aralık tarihlerinde Türkiye üzerinde gözlem uçuşları yapılacağı açıklandı.

Rusya savunma bakanı tarafından yapılan açıklamada 12- 16 Ekim tarihinde yapılacak olan uçuşların ertelenmesini müteakip yeni bir tarih belirtilmemsi üzerine, uçuşların yeniden gerçekleştirileceği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, anlaşma çerçevesinde an-30B tipi Rus askeri uçağının Türkiye semalarında planlanan gözlem uçuşunu yapacağını duyurdu.

TASS haber ajansı Sergey Rıjıkov’un konu ile ilgili şu sözlerine yer verdi: Rus Denetim ekibi Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde An-30B uçağı ile bir gözlem uçuşu gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Bu gözlem uçuşu 2015 yıl 14-18 Aralık döneminde Erzurum hava alanından havalanan uçakla en fazla 1.500 km mesafede gerçekleşecek.

Bu gözleme uçuşuna Türk uzmanların da katılacağı belirtildi. Uçuşun amacının izleme sensorlarını ve sözleşmede öngörülen kuralların uyulmasının kontrol edilmesi olarak açıklandı.

1992 yılında imzalanan “Açık Semalar” Anlaşmasına 34 devlet katılıyor. Gözlem uçuşları Rusya, ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleri üzerinden yapılıyor. Bu girişimin temel amacı üye ülkeler arasında silahlanma kontrolünün uygulanmasına katkıda bulunmaktır.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?