banner15

Rusya İran'dan Kırım'ı tanımasını istedi

Rusya, İran'dan Kırım'ı Rus toprağı olarak tanımasını yazılı oalrak talep etti

Rusya İran'dan Kırım'ı tanımasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya meclisinin alt kanadı Duma milletvekili Yevgeniy Fyodorov, Kırım'ın Rusya toprağı olarak tanınması için İran'a bir mektup gönderdi.

Duma Ekonomi Politikaları ve Girişimcilik Komitesi Başkanı Fyodorov, İran Meclis Başkanlığı'na hitaben yazdığı mektupta, Tahran hükümetine Kırım'ın Rusya'yla yenide birleşmesini tanıma çağrısında bulundu.

İran'ın Rusya için sadece ekonomik partner değil, aynı zamanda terörle mücadele başta olmak üzere askeri ve siyasi müttefik olduğunu vurgulanan Fyodorov, Tahran'ın Kırım'ı Rus toprağı olarak tanıması halinde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini belirtti.

Russia Today'e konuşan Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy de Fyodorov'un aldığı inisiyatifi desteklediklerini ifade etti.

"TAHRAN'IN MOSKOVA'YA DESTEK VERMESİ ÇOK ZOR"

İran'dan mektuba henüz cevap gelmezken, Tahran Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Programı Müdürü Mahmud Şuri, Sputnik'e demecinde "İran, Rusya'nın konuyla ilgili beklentilerini anlıyor ancak Tahran'ın Moskova'ya Kırım konusunda destek vermesi çok zor" dedi.

Kırım'da 16 Mart 2014'te düzenlenen referandumda, bölgenin Rusya'ya bağlanması yönünde karar çıkmış, sonraki gün ise Rusya Kırım’ı ilhak etmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 13:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35