banner39

Rusya 'tavsiye' etmişti: ABD Büyükelçisi ülkesine dönüyor

ABD'nin Moskova Büyükelçisi istişareler için Washington'a gidecek.

Güncel 20.04.2021, 10:39 20.04.2021, 11:06
Rusya 'tavsiye' etmişti: ABD Büyükelçisi ülkesine dönüyor

ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Sulliavn'ın, Rusya Dışişleri'nin tavsiyesi üstüne bu hafta içinde istişareler için Washington'a döneceği belirtildi.

Sputnik haber ajansına demecinde, istişarelerde bulunmak üzere bu hafta içinde ülkesine döneceğini söyleyen Sullivan, geri dönüşüne ilişkinse, 'birkaç hafta içinde, ülke liderlerinin olası bir görüşmesinden önce Moskova’ya dönmüş olacağını' kaydetti.

Sulliavn sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya ile ikili ilişkilerimizin mevcut durumu hakkında Biden yönetimindeki yeni meslektaşlarım ile doğrudan iletişim kurmamın çok mühim olduğuna inanıyorum. Ayrıca, bir seneyi aşkın bir süredir ailemi de görmedim, eve gidecek olmamın bir sebebi de bu.”

Sullivan'n ülkesine dönüşü, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın kendisine istişarelerde bulunmak üzere ABD'ye dönmesini tavsiye etmesini izleyecek. Zira Rusya-ABD ilişkilerinde son dönemde gerilimin yükseldiği gözleniyor.

ABD, Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesini takiben çeşitli sebepler öne sürerek Rusya karşıtı bir dizi yeni yaptırım kararı almış durumda. ABD’nin açıkladığı son yaptırım paketinin ardından Moskova da 10 ABD’li diplomatı sınır dışı etme kararını açıkladı ve Büyükelçi Sullivan’a da istişarelerde bulunması için ülkesine dönme tavsiyesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?