banner15

Rusya, yapamadığı Türkiye gözlem uçuşunu başlatıyor

Rusya, Şubat ayında izin verilmeyen Türkiye gözlem uçuşunu 24-28 Ekim'de yapacak

Rusya, yapamadığı Türkiye gözlem uçuşunu başlatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus Hava Kuvvetleri'ne ait An-30B235 tipi askeri uçak, iki ülke arasındaki gergin ilişkilerden dolayı şubat ayında gerçekleştirilemeyen Türkiye gözlem uçuşunu başlatıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkan Vekili Sergey Zabello, uçakta Türk askeri uzmanlarının da yer alacağını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre açık Semalar Anlaşması (ASA) çerçevesindeki denetimin 24-28 Ekim arasında yapılacağını ifade eden Zabello, "Uçuş için Eskişehir askeri havaalanı kullanılacak ve gözlem uçuşunun azami uzaklığı bin 900 kilometreye kadar olacak" diye bilgi verdi.

Rus Savunma Bakanlığı yetkilisi, ayrıca Türk askeri uzmanlarının da denetim sırasında uçakta bulunacağını ve üzerinde anlaşma sağlanan uçuş parametrelerine uyulmasını ve anlaşma kapsamında öngörülen gözetim araçlarının kullanılmasını kontrol edeceğini söyledi.

Zabello Şubat ayında Türkiye'de planlanan, fakat planlamayan gözlem uçuşunu bu sefer gerçekleştirileceklerine de işaret etti.

TÜRKİYE, ŞUBAT AYINDA İZİN VERMEMİŞTİ

Türkiye, Şubat ayında Rusya'nın Türk hava sahasını denetlemesine izin vermemişti. Türk Dışişleri, ‘Rusya'nın 2-5 Şubat 2016 arasında talep ettiği gözlem uçuşunun rotasında mutabakat sağlanamadığı için uçuş gerçekleşmemiştir' açıklamasını yapmıştı. Bu gelişmelerin ardından Türk ve Fin uzmanların yer aldığı Türkiye'ye ait CN-235 tipi uçak, 13-17 Haziran tarihinde Rusya hava sahasını denetlemişti.

Daha sonra 11-15 Temmuz ve 3-7 Ekim tarihlerinde de Türk Hava Kuvvetleri Rusya hava sahasını denetlemişti. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 09:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48