banner39

Rusya'dan Türk Akımı için yeni teklif

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın Trakya'da kurulacak şirketi ve Türk Akımı projesi için yeni bir teklifte bulunduğunu, fizibilite çalışmalarına izin verildiğini açıkladı

Güncel 14.07.2015, 15:56 14.07.2015, 16:21
Rusya'dan Türk Akımı için yeni teklif

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 13 Haziran'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki görüşmede verdikleri karar doğrultusunda Rusya'nın istediği fizibilite çalışması izninin verildiğini açıkladı.

Yıldız, "Bundan sonra hükümetler arası anlaşmayla alakalı taslak görüşmeleri var. O taslak görüşmeleri için karşılıklı evraklarımızı sunduk. Bu 30-40 yılı ilgilendirecek bir konu ve Trakya'da kurulacak şirketin ortaklığını ilgilendiren bir husus. Tabii ki İGA taslaklarında mutabık kalmadığımız hususlar var. Bunu söylemem lazım."

Türkiye'nin Türk Akımı projesinde yalnızca transit ülke olmasına değil, aynı zamanda enerji merkezi olmasını istediklerini belirten Yıldız, "Bunu daha önceden de konuşmuştuk. Yalnızca boru hattının oradan gelip geçmesi değil, hatırlarsanız 1 Aralık'ta Sayın Putin'in yapmış olduğu Türkiye ziyaretinde oranın enerji ve doğalgaz dağıtımıyla alakalı bir merkez olması konuşulmuştu. Ana konsept buydu ama Rusya Federasyonu'nun farklı bir teklifle geldiğini görüyoruz. Bunların üzerinde çalışılması, görüşmeler yapılması lazım. Projenin istediğimiz hızda gidiyor olmasını sağlamalıyız. Her iki ülkenin de ortak çıkarlarını oluşturacak yapıyı hep beraber kurmamız gerekiyor. Bu anlamda biraz daha zamana ihtiyaç var gibi görüyorum" ifadelerini kullandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?