Sabancı suikasti zanlısı İsmail Akkol tutuklandı

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi, Sabancı suikastinin faili terör örgütü DHKP/C üyesi İsmail Akkol'un tutuklanmasına karar verdi

Sabancı suikasti zanlısı İsmail Akkol tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aydın'ın Söke ilçesindeki operasyonda gözaltına alınarak İstanbul'a getirilen Sabancı suikastinin faili DHKP/C üyesi İsmail Akkol, suikaste ilişkin davanın görüldüğü mahkemece tutuklandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yoğun güvenlik önlemi altında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Akkol, Sabancı suikastine ilişkin davanın görüldüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ara celseye çıkarıldı.

Mahkeme, Akkol hakkında, kapatılan İstanbul 4 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi ile özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce çıkarılan yakalama emirlerini yüzüne okudu. Mahkeme, "suçun niteliği, delil durumu, katalog suçlardan oluşu, uzun süredir yargılamadan kaçması ve adli kontrol tedbiri kararının yetersiz kalacağı" gerekçesiyle Akkol'un tutuklanmasına karar verdi.

Aydın'ın Söke ilçesindeki operasyonda gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilen Sabancı suikastinin faili terör örgütü DHKP/C üyesi İsmail Akkol, suçun işlendiği tarihte yürürlükte olan eski Türk Ceza Kanunu'nun 146/1. maddesindeki "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs" suçundan tutuklandı.

Sabancı suikastine ilişkin davanın görüldüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan celseye çıkarılan Akkol'u avukatlar Özgür Yılmaz ve Şükriye Erdem temsil etti. 

Mahkeme heyeti başkanı Nazım Durmaz'ın kapatılan mahkemeler İstanbul 4 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) ile özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce çıkarılan yakalama kararlarını yüzüne okuduğu sanık Akkol, "Yakalama emirleri doğrudur, bana aittir ve benim hakkımda düzenlenmiştir" dedi.

AKKOL: NEYLE SUÇLANDIĞIMI BİLMİYORUM

Son sözü sorulan sanık Akkol, "Sürüklenerek buraya getirildim. Bu ülkede adalet olduğu söyleniyor ancak adalet olmadığını gördüm, 14 yaşındaki çocuklar kurşunlanıyor. Adalet için mücadele ediyorum. Ayrıca 3 gündür gözaltındayım. Gerek Aydın gerekse İstanbul emniyetinde dolaylı yollardan cezaevinde infaz edileceğim söylenmektedir. Oysa neyle suçlandığımı dahi bilmiyorum" dedi. 

Mahkeme heyeti, suçun niteliği, mevcut delil durumu, suçun CMK'nın 100. maddesinde yer alan katalog suçlardan olması, sanığın uzun süredir yargılamadan kaçması, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı ve Anayasa ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları gereğince tutuklamanın ölçülü olacağı gerekçeleriyle Akkol hakkında yakalama emirlerinin kaldırılarak tutuklanmasını kararlaştırdı.

Akkol, suçun işlendiği tarihte yürürlükte olan eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 146/1. maddesinde hükme bağlanan "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs" suçundan tutuklandı.

Heyet ayrıca, firari olan sanığı bulunduğu ve tutuklandığı için 26 Mayıs 2016 tarihinde yapılmasına karar verilen duruşmayı öne alarak, 6 Nisan'da yapılmasını kararlaştırdı. 

ADLİYEDE YOĞUN GÜVENLİK

Akkol ve hükümlü Fadik Adıyaman'ın getirildiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın çevresi ve içinde, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, adliye üstünde de polis helikopterlerindeki görevlilerce gözlem yapıldığı görüldü.

Adliye önündeki meydan bariyerlerle kapatılırken, kapı giriş ve çıkışlarına polisler yerleştirildi. Her X-Ray cihazının bulunduğu kapıda, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli 2 polis görevlendirildi. Akkol'un çıkarılacağı mahkemenin bulunduğu koridorlarda da yine güvenlik görevlilerince kontrollü geçiş yaptırıldı. 

Sanık Akkol'u duruşma salonuna getiren ve buradan götüren polis memurunun, çelik yelek giyindiği ve gözleri dışında yüzünü göstermeyen bir maske taktığı dikkat çekti.

ÜÇ GÖZALTI

Bu arada adliye binası önünde Akkol ve Adıyaman'a destek vermek için oturma eylemi yapmak isteyen 3 kişi polis ekiplerince gözaltına alındı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 12:07
banner53
YORUM EKLE

banner39