banner39

Şah Fırat Operasyonu'ndan yeni detaylar

Suriye'de önceki gün düzenlene Şah Fırat Operasyonu'yla boşaltılan Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. TSK'nın Kobani'den geçerek operasyonu bölgesine gittiği, bu arada YPG güçlerinin ise güvenlik koridoru oluşturduğu belirtiliyor

Güncel 23.02.2015, 09:15 23.02.2015, 09:40
Şah Fırat Operasyonu'ndan yeni detaylar

Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi için Suriye içine iki koldan 9 saat süren bir operasyon düzenlendi. Tanklarla Kobani’den geçen TSK, karakoldaki emanetler ile personeli alıp, Türkiye’ye döndü. YPG bir basın açıklaması yaparak Kobani’ye giren Türk birliklerine 5 kilometre boyunca güvenlik koridoru oluşturulduğunu ifade etti.

Davutoğlu, “Karar Ankara’da alındı. Önümüze kim çıkarsa çıksın TSK her engeli aşar, her çatışma riskini göze alır ve o emanetleri getirirdi” dedi.

TSK, Suriye topraklarında Süleyman Şah Türbesi için ‘çifte’ operasyon yaptı. Bir grup, Kobani üzerinden IŞİD kuşatmasındaki türbeye gidip naaşı aldı ve 38 bordo bereliyi tahliye etti. Diğer grup, Süleyman Şah’a Suriye’de yeni bir türbe alanı oluşturdu.

14 Şubat’ta planlanan ancak bölgedeki durum nedeniyle dün gece gerçekleştirilen operasyonun ayrıntıları şöyle:

- Harekat saati çok gizli tutulan operasyon, 21 Şubat Cumartesi akşamı saat 21.00’de başladı.
- Birlikler iki grup halinde Suriye topraklarına girdi.
- 39’u tank, 57’si zırhlı olmak üzere toplamda 100 araç ve 572 personelle düzenlenen harekat eşzamanlı olarak hem Eşme köyüne hem de Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapıldı.
- Türbenin nakledildiği yer olan Eşme’ye ilerleyen birlikler, sınıra birkaç yüz metre mesafedeki bölgeyi güvenlik altına aldı. Yapılan arama-tarama çalışmasının ardından bölge dikenli tellerle çevrildi.
- Saat 21.02’de Eşme’ye Türk Bayrağı dikildi. Böylece Karakozak’taki Türk bayrağı inmeden yine Suriye toprakları içerinde başka bir mekanda Türk bayrağının dalgalanması sağlandı.

ÜÇ SANDUKA GETİRİLDİ

- Sınıra 38 kilometre mesafedeki Süleyman Şah Türbesi’ne ilerleyen diğer birlik ise kutsal mekana yaklaşık 3,5 saat sonra, 00.30’da ulaştı.
- Harekata ilişkin hem koalisyon güçleri hem Özgür Suriye Ordusu hem de PYD/YPG Kürt gruplarına bilgi verildi.
- TSK, intikal sırasında herhangi bir saldırı ihtimaline karşı karadan ve havadan teyakkuz haline geçti.
- Karakozak’taki türbeye ulaşıldıktan sonra gerekli önlemler alındı, tahliye işlemlerine geçildi.
- Süleyman Şah ve iki muhafızının kabirleri dini merasimle açıldı. Çıkarılan 3 sanduka, ‘nakl-i kubur’ için özel olarak hazırlanmış araçlara yerleştirildi.
- Türbede görevli 38 asker de zırhlı araçlarla dönüşe geçti.
- Süleyman Şah ve süvarilerine ait naaşların Şanlıurfa’ya getirilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Urfa Müftüsü’nü arayıp “Dini vecibeler eksiksiz yerine getirilsin” dedi.
- Müftülük personelinin Kur’an tilavetinin ardından harekata katılan askerler tüfekleriyle saygı atışı yaptı.

GERİDE BİR ŞEY KALMADI

- DEAŞ ya da başka bir örgütün istismar etmemesi için operasyona katılan askerler Karakozak’taki Süleyman Şah Türbesi’ni patlayıcılarla havaya uçurdu.
- Mürşitpınar istikametine 4 kol halinde ilerleyen birlikler, Genelkurmay Harekat Merkezi’nden anbean takip edildi.

- Operasyon sırasında bölgede görev yapan insansız hava araçları, görüntüleri sorunsuz şekilde Genelkurmay’a aktardı.
- Bölgede kalan son asker de sabaha karşı 04.45’te Türkiye’ye doğru yola çıktı. Operasyona çıkan askeri birlik, sınırdan ilk girişini sabah saat 06.03’te yaptı.


- Karakozak’tan alınan bayrak ise birkaç gün içinde Eşme köyünde göndere çekilecek.
- Süleyman Şah ile birlikte iki askerinin sandukası ve manevi emanetler de yeni türbede muhafaza edilecek.
- 9 saatlik nefes kesen harekattaki tek kayıp ise Genelkurmay Foto Film Merkezi görevlisi Başçavuş Halit Avcı oldu.

KARARGÂHTA SICAK SAATLER

- Nefes kesen operasyon, Başbakan Davutoğlu’nun da katılımıyla Genelkurmay Karargahı’nda 3 harekat odasından yürütüldü.


- Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, MİT Müsteşar Vekili İsmail Hakkı Musa ve operasyona katılan bütün subaylar harekatı anbean takip etti.
- Suruç, Diyarbakır ve Malatya ile sürekli bağlantı halinde olundu.
- Operasyon bitene kadar alandaki askerlerle görüntü bağlantısı kesilmedi. Bir ekranda Karakozak’ta karakoldaki faaliyetleri takip edildi, diğerinde ise dört kol halinde yürüyen askerlerin hareketi ve yürüyüş kolları kayda alındı.

TOPRAK KAYBOLMADI BAYRAK HİÇ İNMEDİ

Karakozak’ta Türk bayrağı gönderden indirildiği anda, Suriye’nin Eşme bölgesine geçen tank birliği de yeni türbenin kurulacağı toprak parçasını kontrol altına alarak Türk bayrağını burada göndere çekti. Böylece eş zamanlı operasyonla Türkiye, Suriye içinde toprak kaybına uğramamış, bayrağı da inmemiş oldu. Süleyman Şah’ın geçici olarak Eşme bölgesine kaydırıldığı, Dışişleri Bakanlığı tarafından bir nota ile Suriye’nin Türkiye’deki tek resmi temsilciliği olan İstanbul Başkonsolusluğu’na da iletildi. Ankara’da operasyon öncesi yapılan tüm toplantılarda hükümet, stratejinin belirlenmesini askerlere bıraktı. Askerlerin her türlü olumsuzluğu içeren senaryoları dikkate alarak hazırladığı stratejiye siyasi kanat onay verdi.

KOBANİ’DEN GEÇTİLER

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı gücü olan YPG, bir basın açıklaması yaparak Şah Fırat Operasyonu’na askeri destek verdiklerini duyurdu.

YPG’nin açıklamasında, “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobane güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız, insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir” denildi. İddiaya göre Kobani’ye giren Türk birliklerine 300 silahlı YPG’li, 5 kilometre boyunca güvenlik koridoru oluşturdu. Reuters’e konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi de operasyonun, “Kobani üzerinden yerel Kürt yetkililerin desteğiyle” yapıldığını söyledi. Çoğunluğu tank 112 zırhlı araç geçerken bazı Kobanililer zafer işareti yaptı. Arızalanan bir zırhlı araç ise bir başka zırhlı araç tarafından çekilerek taşındı.

DAVUTOĞLU: İZİN ALINMADI

Harekatı anlatan Başbakan Davutoğlu, “Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, Süleyman Şah Karakolu’na kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir” dedi. Operasyon kararının Ankara’da alındığını vurgulayan Davutoğlu, Özgür Suriye Ordusu ile koalisyon güçlerine de bilgi verildiğini aktardı.

DIŞİŞLERİ VE TSK'DAN AÇIKLAMALAR

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Süleyman Şah Türbesi'nin ve Saygı Karakolu'nun Suriye içindeki geçici nakil işleminin 22 Şubat 2015 tarihinde tamamlandığı belirtilerek nakil işleminin, türbenin ve müştemilatının anlaşmalarla tespit edilmiş statüsünde değişiklik anlamına gelmediği vurgulandı.

Açıklamada, Suriye'de devam eden çatışmaların ve istikrarsızlık ortamının, Türkiye-Suriye sınırından 37 kilometre uzaklıktaki Münbiç ilçesinin Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nu bekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin güvenliğine yönelik ciddi risk oluşturduğu ifade edildi.

Suriye sınırları içindeki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun, uluslararası hukuk temelinde anlaşmalarla kayda geçirilmiş Türk toprağı olduğu hatırlatılan açıklamada, "Türbe ve müştemilatı; Caber Kalesi eteklerinde ilk yapım tarihinden bu yana bir dizi yıkım, taşınma ve yeniden inşa faaliyeti geçirmiştir. Son olarak, baraj inşaatı nedeniyle 1975'te bugünkü yerine taşınmıştır. Suriye'de devam eden çatışmalar ve süregiden istikrarsızlık ortamı, sınırımızdan 37 kilometre uzaklıktaki Münbiç ilçesinin Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun ve büyük bir fedakarlık ve kahramanlık örneğiyle burayı bekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin güvenliğine yönelik ciddi bir risk oluşturmuştur" denildi.

"GEÇİCİ OLARAK TAŞINDI"

"Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Süleyman Şah'ın kabriyle birlikte bu defa, Suriye'de sınırımıza mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştır" ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Güvenlik mülahazaları temelinde hayata geçirilen söz konusu geçici nakli kubur işlemi, Süleyman Şah Türbesi ve müştemilatının anlaşmalarla tespit edilmiş statüsünde herhangi bir değişiklik anlamına gelmemektedir. Süleyman Şah Türbesi'ni ve Saygı Karakolu'nda görevli personelimizi emin kılacak Suriye içindeki bu geçici nakil işlemi 22 Şubat 2015 tarihinde tamamlanmıştır."

Bu arada, diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, gelişmelerle ilgili Türkiye, Suriye'ye bilgi notası verdi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri düzenlenen operasyonla ilgili resmi internet sitesinden bir açıklama yaptı.

TSK tarafından yapılan açıklamada, "Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye'de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askerî zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi'nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir." denildi.

MUHALEFETTEN OPERASYONA TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin, "Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından operasyona ilişkin paylaşımda bulundu. "Teröristin önünde eğilen, vatan toprağını satan hükümet, yarın karşılaşılacak diğer tehditlere karşı ilk işinin 'kaçmak' olacağını gösterdi"  iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu, şu görüşleri savundu:

"Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur. Bu utanç Türkiye'ye fazla. Kendi karakolunu yıkıp, kendi askerini geri çekip, kendi toprağını terk etmeyi 'başarı' diye sunmak danışıklı bir dövüşün kanıtıdır. Süleyman Şah'tan kaçma talimatını verenler, yarın bu ülkeden de kaçacak, ancak, Türkiye'ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım."

DEVLET BAHÇELİ: VATAN TOPRAĞI YÜZÜSTÜ BIRAKILDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk vatanın mukaddes bir parçası, ayrılamaz ve koparılamaz bir uzantısı olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu AKP Hükümeti tarafından korkakça yüzüstü bırakılmıştır" değerlendirmesi yaptı.

Bahçeli, yazılı açıklamasında, dün akşam saat 21.00'de başlayan operasyonu, "Al At Operasyonu" olarak niteleyerek, operasyon hayatını kaybeden Başçavuş Halit Avcı'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve aziz millete başsağlığı dileğinde bulundu.

"Türk vatanın mukaddes bir parçası, ayrılamaz ve koparılamaz bir uzantısı olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu dün akşam saatlerinde AKP Hükümeti tarafından korkakça yüzüstü bırakılmıştır" iddiasında bulunan Bahçeli, Türkiye’nin şah damarının kesildiğini, sınır dışındaki ecdat yadigarı toprağın teröristlerin tehdit ve şantajıyla zoraki terk edildiğini ileri sürdü.

SURİYE REJİMİNDEN İLK TEPKİLER

Suriye, Türkiye’nin Süleyman Şah türbesine düzenlediği operasyona tepki gösterdi ve bunun ‘açık bir saldırı’ olduğunu savundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan yetkili bir kaynan Resmi haber ajansı Sana’ya yaptığı açıklamada Türkiye’nin, IŞİD, Nusra Cephesi ve muhaliflere verdiği destekle yetinmeyerek dün erken saatlerde Suriye topraklarına bir saldırıda bulunduğu öne sürüldü.

Suriyeli kaynak, Türkiye dışişleri bakanlığının Süleyman Şah mezarını başka bir mekana taşıma operasyonundan bir gün önce Suriye’nin İstanbul’daki Konsolosluğuna resmi bir şekilde bildirdiğine dikkat çekti ancak 1921 yılında Türkiye ile o dönemin işgalci Fransız yönetimi arasında imzalanan anlaşmanın öngördüğü gibi Suriye’nin onayını beklemediğine vurgu yaptı.

Süleyman Şah Türbesinin Rakka kırsalında IŞİD’in yoğun olarak bulunduu bir bölgede olduğuna işaret eden kaynak; örgütün bölgede bulunan tüm mezarlar, türbeler ve kiliselerin yanı sıra çok sayıda mescit ve camiyi yıkmasına rağmen Süleyman Şah türbesine hiçbir şekilde saldırmadığını söyledi ve bunun Türkiye ile IŞİD arasındaki işbirliğinin sonucu olduğunu iddia etti.

Açıklamasının sonunda kaynak; Türkiye’nin Süleyman Şah türbesine ilişkin anlaşmanın hükümlerini ihlal etmesinin yol açacağı sonuçlardan sorumlu olacağını söyledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?