banner39

Sahaflar kitapseverlerin ilgisini bekliyor

Kitapseverlerin ve eski eserlere meraklı olanların yolunun düştüğü sahaflar, 10. Ankara Kitap Fuarı'nda okuyucularla buluştu.

Güncel 13.01.2016, 10:58 13.01.2016, 10:58
Sahaflar kitapseverlerin ilgisini bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kitapseverlerin ve eski eserlere meraklı olanların yolunun düştüğü sahaflar, 10. Ankara Kitap Fuarı'nda okuyucularla buluştu. Ankara'dan 7, İstanbul'dan 33 olmak üzere toplam 40 sahafın katıldığı fuarda, kitaplara ilginin az olduğu ifade edildi.

Fuara 3 tır kitapla katılarak, basımı olmayan eserleri, eski film afişlerini ve birinci el kitapları sergileyen İstanbullu sahaflar, yaptıkları masrafa karşılık bekledikleri ilgiyi göremediklerini söylediler.

OSMANLICA KİTABA İLGİ AZ

Üsküdar'da 25 yıldır sahaflık yapan ve Kırkambar Sahaf'ı sahibi olan Bayram Koç, sahaflara ve genel olarak okumaya olan ilginin her geçen gün azaldığını söyledi.

"İnsanlar ikinci el kitabı çöpe atılmış eşya olarak görüyor, para vermek istemiyor" diyen Koç, eski Türkçe ve Osmanlıca kitaplar getirdiğini fakat alıcı bulamadığını dile getirdi.

Sahaflarda basımı olmayan eserlerden ziyade, çok satan kitapların daha çok alıcı bulduğunu ifade eden Koç, "Gençler artık yeni yazarların çok satılan kitaplarını tercih ediyor" dedi.

Müteferrika Sahaf'ın sahibi Lütfü Seymen ise birçok kitap fuarına katıldığını ve insanların kitaplara olan ilgisinin gün geçtikçe azaldığını gözlemlediğini söyledi.

Çok eski ve artık basımı hiç olmayan eserlerin yüksek fiyattan satılmasının normal olduğunu ifade eden Seymen, "Sahaf kitaplarının pahalı olduğu algısı yanlış, okuyucular 10-15 liraya çok kıymetli birçok kitabı alabilir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?