banner39

Sahil Güvenlik'ten 'çarpma' iddialarına yalanlama

Sahil Güvenlik bir mülteci botuna çatma veya çarpma yönteminin uygulandığı yönündeki iddiaları yalanladı

Güncel 13.03.2016, 15:13 13.03.2016, 15:13
Sahil Güvenlik'ten 'çarpma' iddialarına yalanlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir'in Dikili ilçesi Bademli mevkisi açıklarında düzensiz göçmen taşıyan botu engellemek için çatma veya çarpma yönteminin uygulandığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, dün saat 05.10’da Dikili ilçesi Bademli mevkisi açıklarında, düzensiz göçmenleri taşıyan lastik bir botun intikal halinde olduğu ihbarı alınmasının ardından, görevlendirilen Sahil Güvenlik botundan, söz konusu lastik botun durdurulması yönünde ikaz yapıldığı belirtildi.

Bottaki göçmenlerin durmamakta ısrar etmesi üzerine, göçmen botunun pervanesini durdurmak amacıyla halat atıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu işlemden sonuç alınamaması üzerine, açevele gönderi ile bot motorunun yakıt hortumunun kopartılmasına veya motorun durdurulmasına çalışılmıştır. Göçmenlerin hayatını riske atmamak için diğer engelleme yöntemi olan çatma/çarpma yöntemi uygulanmamıştır. Bahse konu göçmen botu yapılan tüm ikaz ve durdurma girişimlerine rağmen durdurulamamıştır. Yapılan tüm işlemler süresince göçmenlere herhangi bir zarar verilmemesine azami özen gösterilmiştir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?