banner39

Sahte 'TSE'ye 3 yıl hapis

'TSE' harflerini izinsiz kullanan firma yetkilisine 3 yıla kadar hapis istendi

Güncel 30.07.2012, 12:45 30.07.2012, 12:45
Sahte 'TSE'ye 3 yıl hapis

"TSE'' harflerini markasında izinsiz kullanan bir firmanın yetkilisinin 3 yıla kadar hapsi istendi.

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) ''baklava dilimi içindeki TSE'' harflerini içeren markasını izinsiz kullanan bir firmanın yetkilisinin 3 yıla kadar hapsi istendi.

Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE), Ankara Ostim'de deterjan üreten bir firmanın ürünlerinde, enstitünün ''baklava dilimi içindeki TSE'' harflerinden oluşan markasının izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan, soruşturma sonucunda, deterjan üreten şirketin Sorumlu Müdürü O.D. hakkında, ''marka hakkını ihlal etmek'' suçlamasıyla dava açtı. O.D'nin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsinin yanı sıra 20 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, soruşturmaya başlanılmasının ardından mahkeme kararıyla şirketin adresinde yapılan aramada, tescilli markaların kullanıldığı 11 bin 680 etiket ve 43 rulo etiketle ürünlerin konulduğu ve üzerinde TSE'nin markalarının bulunduğu 175 karton kutu elde edildiği, bunlardan numuneler alınarak, kalanının O.D'ye teslim edildiği anlatıldı.

Sorumlu müdürün, soruşturma sırasındaki ifadesinde, firmanın TSE ile 2004'e kadar sözleşmesinin bulunduğunu, TSE markasını taşıyan etiketlerin de o dönemden kaldığını öne sürdüğü bildirilen iddianamede, ancak savunmanın gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü.

Dava, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Kaynak: Ajansspor

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?