banner39

Sakarya şehitlerinin yeni mezarı bulundu

Sakarya'da milli parkın ilanına yönelik etüd çalışmaları kapsamında 34 şehitlik alanı ve yaklaşık bin kadar şehidin yeri daha belirlendi

Güncel 12.01.2016, 09:59 12.01.2016, 10:11
Sakarya şehitlerinin yeni mezarı bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sakarya Meydan Muharebesi'nde şehit düşen askerlerden bininin daha mezarı bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Nurettin Taş, Sakarya Meydan Muharebesi'nin yapıldığı alanların, Bakanlar Kurulunun 29.12.2014 tarih ve 2014/7152 sayılı Kararı ile "Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" olarak ilan edildiğini anımsattı.

Taş, milli parkın en önemli kaynak değerlerinin, muharebelerin geçtiği birinci ve ikinci hat mevzileri ve şehitlerin defnedildiği alanlar ile anıtsal niteliği olan karargah binaları, köprüler ve istasyonlar olduğunu belirtti.

Milli parkta "jeoradarlar" ile şehitliklerin tespit edilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını vurgulayan Taş, şöyle konuştu:

"14 ayrı bölgeden oluşan Tarihi Milli Park'ta çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Sahanın milli park olarak ilanından önce yalnızca 200 şehidin yeri bilinmekteydi ancak milli parkın ilanına yönelik etüd çalışmaları kapsamında 34 şehitlik alanı ve yaklaşık bin kadar şehidin yeri daha belirlendi."


Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?