banner39

Sakızağacı Kilisesi iade edildi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Beyoğlu’ndaki Sakızağacı Ermeni Katolik Surp Astvadzadzin Kilisesi Vakfı’na ait tüzel kişiliğini iade etti

Güncel 30.01.2015, 17:37 30.01.2015, 17:42
Sakızağacı Kilisesi iade edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde (VGM) Vakıflar Meclisi toplantısından çıkan karara göre Beyoğlu’ndaki Sakızağacı Ermeni Katolik Surp Astvadzadzin Kilisesi Vakfı’na ait tüzel kişiliği iade edildi.

VGM 26 Ocak Pazartesi günü yapılan Vakıflar Meclisi toplantısında azınlıkları ilgilendiren iki madde görüşüldü. Cemaat Vakıfları Temsilcisi olarak seçildikten sonra ikinci toplantısına katılan Toros Alcan, Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı’nın tescil başvurusunun, hukuksal sürecin takip edilmesi için ertelendiğini aktardı.

Alcan, üzerinde bugün Mimar Sinan Üniversitesi’ne ait bir fakülte binası bulunan bu arazi dışında VGM’deki toplantıda görüşülen ikinci maddenin, Beyoğlu’ndaki Sakızağacı Ermeni Katolik Surp Astvadzadzin Kilisesi Vakfı’na ait tüzel kişiliğin iadesi olduğunu açıkladı.

Sakızağacı Ermeni Katolik Surp Astvadzadzin Kilisesi Vakfı’nın 167. cemaat vakfı olarak kütüğe kaydedileceğini söyleyen Alcan, bundan sonra Apeloğlu Andon Vakfı adı altında kaydedilen diğer kiliselerin de tüzel kişiliğinin iadesinin yapılmasının önünün açıldığını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü