banner39

Şakran Cezaevi iddialarının bir kısmı doğru...

Şakran Cezaevi'nde çocukların birbirlerine yönelik cinsel istismar ve işkencede bulunduklarına yönelik iddiaları yerinde inceleyen Cezaevleri Genel Müdürü Yıldırım, bazı iddiaların doğru, bazılarının ise söylenti olduğunu söyledi

Güncel 25.02.2015, 16:19 25.02.2015, 17:49
Şakran Cezaevi iddialarının bir kısmı doğru...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şakran Cezaevi olarak bilinen, İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz kurumu Müdürü Hamit Karslıoğlu'nun, kurumu içi yazışmada cezaevindeki şartlarla ilgili ortaya attığı iddialar üzerine Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, yerinde inceleme yaptı.

İddiaların bir kısmının doğru ama genellikle duyumlara dayalı olduğunu söyleyen Yıldırım, “Üç cinsel taciz vakası var. Birisi cezalandırıldı. Gerekli incelemeleri yaptırmak için iki kontrolör görevlendirdik. Yazılanlar, müdür beyin duyumlara dayalı, halk arasında konuşulanları ifade eden bir perspektifte hazırlanmış. Farkındalık için yapılmış bir rapor" dedi.  

Aliağa İlçesi Şakran mahallesindeki İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hamit Karslıoğlu'nun, kurum içi yazışmaları dün ortaya çıktı. 2 Aralık 2014 tarihli evrakta zayıf çocukların güçlülerin ve büyüklerin cinsel istismarına uğradığı, çocukların birbirlerine işkence yaptığı gibi çok önemli ve ağır iddialar gündeme getirildi. Ceza ve TevkifEvleri Genele Müdürü Enis Yavuz Yıldırım iddiaların basında yeralmasından bir gün sonra Şakran Cezaevi'ne gelip açıklama yaptı. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Eser, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ile birlikte açıklama yapan Yıldırım, 2012 yılından beri 3 cinsel saldırı olayının olduğunu anlattı.

Yıldırım, “İç yazışmayla ilgili bir cezaevi infaz kurumumuzun, ceza infaz kurumunun psiko sosyal servisine yaptığı raporla bu tartışmalar gündeme geldi. Bu yazışmaları incelediğimizde iki bölümü var. Birinci bölümde içerideki çocuklar arasında meydana gelen gelebilecek çeşitli somut olaylardan bahsedildiğini, ikinci bölümde ise, bu olaylardan hareketle psiko sosyal servisin alması gereken tedbirlerden bahsediliyor. Birinci kısım gündeme geldi. En çok merak edilen bu olayların cezaevinde yaşanan olaylar mı olduğu konusu. Bu olaylara müdürü tarafından tamamen duyuma dayalı olarak ya da birkaç olay içinde kendi kayıtlarını çıkarmak içini aldığı olaylardır. Tamamı kurumumuzda yaşanmış olaylar değildir. Bunu ifade etmek istiyorum. Cinsel istismar olayları, ifadeleri, karşılaşılıyor. 2012 yılından beri üç iddia olduğunu üç iddia hakkında da adli ve idari soruşturma gereği yerine getirildi. Birincisi faili hakkında 13 yıl ceza verildi. Bu ceza daha kesinleşmedi. Diğer iki iddiada birisi için takipsizlik verildi. Birisi de soruşturma aşamasında. Yazıda yer alan olaylar, farkındalık yaratmaya yönelik ifadeler, infaz kurumumuzda karşılık bulan olaylar değildir. İki kontrolör görevlendirdik. Genel yazınının içeriği bu yazılardan sonra kamuoyuna yansıyan olaylarla ilgili inceleme yapıp kamu oyuna iletilecekler" dedi.

CHP'Lİ VEKİL: İDDİALAR ASILSIZ

İddialar üzerine, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de İzmir'e geldi. Milletvekili Demir, cezaevi müdürü Halis Orhan ile yaklaşık 1.5 saat görüşüp, incelemelerde bulundu.

Görüşmenin ardından Aliağa Ceza İnfaz Kurumu'nun önünde basın açıklaması yapan Demir, iddiaların asılsız ve tamamen kurgudan ibaret olduğunu söyledi. Demir, "Aliağa CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz ile cezaevini gezdik. Çocuk ve Gençlik Islahevi'ni dolaştık. 36 koğuştan 22'si dolu ve 10'ar çocuk kalıyor. Burada çeşitli suçlardan 10 ayrı çocukla konuştuk. Çocuklar bize ulusal basında yer alan haberlerden dolayı çok üzgün olduklarını ve iddiaların aileleri tarafından gerçek olduğuna inanabilecekleri bakımından endişelendiklerini söylediler. Burada çalışanlarla da görüştük. Onlar da bize örnek bir cezaevi oluşturmak için gayret sarf ettiklerini ancak bu iddialardan dolayı üzüldüklerini ifade ettiler" dedi.

Gazetecilerden gelen 'belgenin gerçek olup olmadığı' sorusuna ise Demir, "Cezaevi Müdürü Halis Orhan bana, kendisi tarafından imzalan belgede yer alan iddiaların, böyle bir olay yaşanması durumunda psikologlar tarafından neler yapılacağını görmek için yazdığını ve tamamen mizansen yaratıldığını söyledi" diye cevap verdi.

Demir, bu tür olayları meclis gündeminde dile getirmeye devam edeceklerini de vurgulayıp,"Bu ve bunun benzeri durumların peşini bırakmayacağız" dedi.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?