banner15

Saldırıya uğrayan STK'ların ortak özelliği

HDP'nin çağrısıyla başlayan sokak gösterilerinde şu ana kadar, genellikle Hüda Par parti binaları, Mustazaf-der'e ait bürolar, Ak Parti ve Saadet Partisi binalarının hedef alınması dikkat çekti.

Saldırıya uğrayan STK'ların ortak özelliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Halep kentine bağlı Ayn El Arap ilçesi (Kobani)'nde IŞİD ile PKK/PYD arasında devam eden çatışmaları protesto gerekçesiyle son iki gündür HDP'nin çağrısıyla başlayan sokak gösterilerinde belli kurululuşların hedef alınması dikkat çekti. Özellikle muhafazakar  kimlikleriyle bilinen yapıların ve mütedeyyin kişilerin saldırlarda hedef olması, gerilimin tehlikeli boyutlara taşınabileceği uyarılanı yol açtı.

Diyarbakır, Batman, Bingöl, Van, Muş ve Adana'da Müslüman dernek ve kuruluşlara yönelik saldırılarda şu ana kadar 10'a yakın kişi hayatını kaybetti. Bazı yerlerde polisin eylemcilere bilinçli bir şekilde müsaade ettiği ve çıkan olaylara geç müdahale ettiği iddia ediliyor.

PKK yanlısı gruplar tarafından düzenlenen saldırılarda polis ve atatürk heykeli gibi, resmi kurum ve sembollerin yanısıra genellikle Hüda Par parti binaları,  Mustazaflara ait bürolar, Ak Parti teşkilatları ve Saadet Partisi binaları bulunuyor. Bu kuruluşların, onları IŞİD'le ilişkili gören PKK yanlısı gruplarca hedef alınması çatışmanın boyutunu ülke geneline yayılması tehlikesini de beraberinde getirdi.

DİYARBAKIR

Sadece Diyarbakır'da mütedeyyin kişi ve kurumlara yapılan saldırıda üç kişi hayatını kaybetti. Pompalı silahlarla Köy-Der binasına yapılan saldırı sonucu dernek üyesi Turan Yavaş, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz isimli dernek üyeleri hayatını kaybetti. Saldırılar sonucunda 3’ü ağır olmak üzere 13 kişi de yaralandı. Diyarbakır'da şu ana kadar toplam 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

ADANA

Adana`nın Ceyhan ilçesinde dükkânlara molotof atan PKK/HDP`liler, dindar kimliğiyle bilinen bir vatandaşı silahla yaraladı. Yoldan geçen araçlara hasar evren saldırganlar, o esnada dükkânın yakıldığı haberi üzerine iş yerine giden Bayram S’yi silahla vurup yaraladı. Koluna mermi isabet eden Bayra S. çevredekilerce hastaneye kaldırıldı. 

MARDİN

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2 gündür gösteri yapan gruplar Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Nusaybin İlçe Teşkilatına saldırdı. HÜDA PAR Nusaybin İlçe Teşkilatını Molotof yağmuruna tutan saldırganlar, PKK ve YPG lehine slogan attıktan sonra olay yerinden uzaklaştı.

VAN

Van'da Ak Parti ilçe binasına ve partililere saldırı düzenlendi. Muradiye ilçesinde sabah saatlerinde AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ve beraberindekiler parti binasında saldırıya uğradı. Saldırgan grup, camları kırarak linç girişiminde bulunmak istedi.

Ayrıca önceki gün AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından Çaldıran ilçesinde düzenlenen bayramlaşma törenine katılan AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, esnaf ziyareti sırasında eylemcilerin saldırısına uğradı.

BİNGÖL'DE ISLAH-DER'E SALDIRI

Bingöl'de de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde toplanan bir grup, IŞİD'in Suriye Kobani'ye saldırısını protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Yürüyüş esnasında Islah-Der binaları tahrip edildi. Dernek çalışanları ile yürüyüşe katılan ve yüzü maskeli grup arasında taşlı, sopalı kavga çıktı.

SAADET PARTİSİ BİNASINA SALDIRI

Van'ın Erciş ilçesinde Kobani için yapılan eylemlerde ilçe savaş alanına döndü. Saadet Partisi Erciş İlçe Başkanlığı binası PKK tarafından ateşe verildi.

SALDIRILARI PKK ÜSTLENDİ

HÜDA PAR'a yapılan saldırıları PKK üstlendi.  Planlı bir şekilde HÜDA PAR'a yapılan saldırıların, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan saldırı görüntüleriyle teşvik edildiği görüldü.

Hüda-Par genel Başkan Yardımcısı Bahattin Temel, onlarca yaralının yanı sıra dört veya beş kişinin de bu saldırılar nedeniyle hayatını kaybetiğini, kamuoyu ve siyasi oluşumlarının sorumluluğunu bilerek, kardeş kavgasını engellemesi gerektiğini söyledi.

HİZBULLAH CEMAATİ'NDEN SAVUNMA ÇAĞRISI

Bu arada Hizbullah Basın Bürosu imzalı bir bildiri de ise, PKK'lı grupların saldırıları hakkında bir açıklama yayınladı ve mensuplarına "Kendinizi koruyun!" mesajı verdi.

Açıklamada şöyle denildi: Son günlerde Kobane’deki gelişmeler bahane edilerek genelde Müslüman halkımıza özelde ise İslami kesimlere yönelik komple bir saldırı ve savaş dayatıldığı görülmektedir. Bu durumda saldırıya uğrayan herkesin nefs–i müdafaa hakkı vardır. Kardeşlerimize güvenlikleri için tedbirli davranmalarını ve saldırı durumunda kendilerini korumalarını tavsiye ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35