Salih Müslim: NATO girerse işler değişir

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye'nin NATO öncülüğünde Suriye'ye girmesi halinde işlerin değişeceğini söyledi. Müslim, devlet iddialarının ise yalan olduğunu söyledi

Salih Müslim: NATO girerse işler değişir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PYD Eşbaşkanı Müslim, Türkiye’nin Suriye'ye ancak NATO kararıyla girebileceğini belirtip böyle bir durumda ise işlerin değişeceğini söyledi. Müslim, devlet iddialarına ise böyle bir hedeflerinin olmadığını, başkalarının planlarına da alet olmayacaklarını söyledi.

Milliyet'ten Namık Durukan'a konuşan Müslim, "Türkiye’nin Suriye’ye gireceği ancak ordunun buna direndiği ileri sürülüyor? " sorusu üzerine  "Askerin tutumu doğrudur. Büyük devletlerin yetkilileri ile konuştuk. Bu korkuları vardı. Şöyle söylediler; ‘Orası yalnız sizin ve Türkiye’nin sınırı değil, NATO’nun sınırıdır.’ Açıkça bana söylediler. Öyle bir şey olursa, sınır ötesi bir harekât olursa NATO kararı gerektirir. Bu nedenle askerin tutumu doğrudur. Türkiye öyle bir girişimde bulunursa bu demektir ki NATO’nun kararıdır. NATO kararı olursa çok şey değişir. İlgili taraflar en büyük devletler bu işe karışır." dedi.
 
"Ordu Suriye'ye girerse, Rojava'ya geçerse PYD olarak nasıl bir tutum alırsınız? " sorusuna ise Müslim,  "Bugüne kadar bölgemize, köylerimize rejimden, DAEŞ'den veya herhangi bir güçten gelen saldırılar karşısında durduk. Başka yerden gelirse de buna direniriz." cevabını verdi.
 
Salih Müslim, "Rojava bölgesinde Kürt devleti kuracağınız ve Akdeniz’e açılacağınız iddiaları doğru mu?" şeklindeki bir başka soru üzerine ise şunları söyledi: Suriye’nin sınırları içinde halkımızı, insanlarımızı demokrasi içinde yaşatmak istiyoruz. Böyle yalan dolan korkularla bazı kararlar almak çok yanlış olur. Öyle bir düşüncemiz ne pratikte oldu ne de açıklaması yapıldı. Başkalarının planları varsa da buna alet olmayız.  

ABD'DEN TAMPON BÖLGE AÇIKLAMASI
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında,Türkiye’nin, Suriye'de tampon bölge oluşturacağı konusunda somut kanıt olmadığını söyledi. Toner, bölgede yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 09:51
banner53
YORUM EKLE

banner39