Samatya saldırganı tutuklandı

Samatya'daki Ermeni yaşlılara yönelik saldırıların faili yakalandı. Şüpheli M.N. çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi

Samatya saldırganı tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Samatya semtinde yaşlı ve yalnız yaşayan Ermeni kadınlara yönelik saldırıların faili yakalandı.

Yakalanan kişinin Ermeni kökenli Türk vatandaşı M.N. olduğu belirlendi. N., çıkarıldığı makemece tutuklandı.

Samatya’da Ermeni bir kadının öldürülüp, 3 kadının saldırıya uğraması, 'Ermeniler hedefte' iddialarına neden olmuştu.

Polis, Ermenilere karşı olduğu söylenen Samatya'daki saldırıların ilk bulgularının 'hırsızlık' olduğunu, örgüt iddiasının ise zanlı yakalanınca netleşeceğini açıklamıştı.

80 KAMERA GÖRÜNTÜSÜ İNCELENDİ

Öldürülen Maritsa Küçük’ün evinin bulunduğu sokaktaki güvenlik kameralarını inceleyen polis, zanlının görüntüsüne ulaştı. Zanlının, yolda hurdacıyla sohbet eden bir kadını gözüne kestirdiği, ancak sohbet uzun sürünce hedef değiştirip Maritsa Küçük’ü öldürdüğü ortaya çıktı. Sokakta yürürken ve Küçük’ü beklerken kameraya yakalanan zanlının yakalanması için 710 polis görevlendirildi. Çevredeki 80’e yakın kamera görüntüsünü toplayan polis, olayla bağlantılı 15’e yakın şüpheliyi gözaltına aldı. Ancak DNA’sı tutmadığı için serbest bırakıldı.

YAŞLI KADIN, ‘OLAY ETNİK DEĞİL’ DEMİŞTİ

Üç ayda 5 yaşlı kadına yapılan saldırılar, o dönem “Ermenilere yönelik sistemli bir hareket mi?” sorusunu akıllara getirmişti. Saldırıya uğrayan Ermeni kökenli Sultan Aykar ve yakınları, bunu ısrarla reddetmişti. Aykar, “Yıllardır burada kardeşçe yaşayan insanlarız. Bunun ırkçı bir saldırı olduğunu düşünmüyorum. Bu tamamen gasp amaçlı yapılmış bir saldırıya benziyor. Olayın etnik bir saldırı gibi gösterilmesi doğru değil.” demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2013, 09:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35