Sanayi üretim endeksi tarihi zirvede

Ekonominin en önemli itici güçlerinden sanayi sektöründeki gelişmeyi gösteren sanayi üretim endeksi, arındırılmamış verilerle ekimde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 artarak 146,3'e ulaştı

Sanayi üretim endeksi tarihi zirvede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksi ekimde 2016'nın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,9 artarak 146,3 oldu. Söz konusu artış sonrasında arındırılmamış sanayi üretim endeksi tarihi zirvesini gördü.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksindeki artış, ayrıca piyasa beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti. AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, ekimde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,7 artmasını öngörmüştü.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, sanayi üretiminin ilk çeyrekteki yıllık artışının yüzde 1,7 seviyesinde gerçekleştiğini ancak milli gelir verilerinde sanayi katma değerinin yüzde 6,7 gibi belirgin bir yükseliş gösterdiğini anımsattı.

Öncü göstergelerin, büyüme eğiliminin yılın son çeyreğinde bir miktar hız kestiğine işaret ettiğini vurgulayan Bürümcekçi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yıl her ne kadar para politikasında göreli sıkılaşma ile kredi-mevduat faizlerinde yükseliş gözlense de finansal koşulların Kredi Garanti Fonu etkisi ile gevşekliğini koruması, büyüme tahminleri üzerindeki riskleri yukarı yöne döndürmüştü. Ayrıca, imalat sanayi üretimi açısından öncü gösterge olan kapasite kullanımı, reel kesim güven endeksi ve satınalma yöneticileri endeksi ise toparlanmanın son çeyrekte de sürdüğüne işaret etmektedir. Üçüncü çeyrekte olası çift haneli büyüme gerçekleşmesi sonrasında, yılı yüzde 6,5 civarında bir büyüme ile kapatmamız çok olası görünmektedir. Her ne kadar yeni GSYH serileri ile milli gelir tahminlerinin sürprize açık olması işimizi zorlaştırsa da büyüme tahminimizi yüzde 5,3'ten yüzde 6,5'e revize etmenin uygun olacağını düşündük."

EKİM AYINA İLİŞKİN SONUÇLAR AÇIKLANDI 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artış gösterdi.

Öte yandan arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 artarak 146,3 değerine çıktı.

BEKLENTİLER

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, ekimde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,7 artmasını öngörmüştü.

Ekonomistler, söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 5,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda 0,4 artacağını tahmin etmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 14:08
banner53
YORUM EKLE

banner39