banner15

Sandık başkanına sekiz yıl hapis isteniyor

Yerel seçimlerde Kağıthane'de CHP'ye ait oyları Ak Parti'ye yazıldığı yönündeki suçlamalarla ilgili açılan davada sandık başkanına 8 yıl hapis istendi. Sandık başkanı ise iddiaları kabul etmiyor

Sandık başkanına sekiz yıl hapis isteniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Kağıthane İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca 30 Mart 2014 seçimlerinin ardından 36 sandıkta yapılan incelemede yaklaşık 3 bin 500 oyun CHP’den AK Parti’ye aktarıldığının tespit edilmesi üzerine başlatılan soruşturmalar kapsamında bir dava daha açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, AK Partili Kağıthane Belediye Başkanlığı’nda sekreterlik yapan 1244 No’lu Sandık Başkanı E.D.K. için ‘seçim sonucunu değiştirmek’ ve ‘sahte tutanak düzenlemek’ suçlarından 5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istendi. Kağıthane İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın yaptığı bildirim üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmalar kapsamında daha önce de CHP’den Ak Parti’ye oy aktarıldığı iddiasıyla 22 ayrı sandık için 22 ayrı dava açılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve 7 Temmuz 2014 tarihli bilirkişi raporuna da yer verilen iddianamede, dava konusu olan 1244 sayılı sandığa ilişkin tutanakta belediye başkanlığı seçimi için kullanılan oy sayısı bölümünde Adalet ve Kalkınma Partisi sırasında onlar basamağındaki 2 rakamına ilave yapılmak sureti ile 126 sayısının 136 haline getirildiği iddia edildi. Yazı ile olan kısımdaki ‘yirmi’ yazısının üstüne ‘otuz’ yazıldığı belirtildi.

Sanık E.D.K ise söz konusu iddiaları kesinlikle kabul etmediğini, tutanakları diğer partilerin temsilcilerinin bulunduğu bir ortamda hazırladıklarını, değiştirme ya da tahrifatın daha sonra başkaları tarafından yapılmış olabileceğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 09:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35