banner15

Şanlıurfa'da bombalı saldırı, Mardin'de gözaltılar

Ceylanpınar'da bir vatandaşın evine el yapımı bombayla saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre can kaybı yaşanmadı. Mardin'de gözaltına alınan 32 kişiden 5'i tutuklandı

Şanlıurfa'da bombalı saldırı, Mardin'de gözaltılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bir evin bahçesine atılan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu maddi hasar oluştu.

Alınan bilgiye göre, İnkılap Mahallesi'nde yaşayan Y.Ç'nin (40) evine kimliği belirsiz kişi veya kişilerce patlayıcı atıldı. Bahçeye isabet eden patlayıcının infilak etmesi sonucu ölen ya da yaralanan olmadı, evde maddi hasar oluştu.

Patlamanın yaşandığı eve gelen güvenlik güçleri, incelemelerde bulundu. Polis, el yapımı ve parça tesirli olduğu tespit edilen patlayıcıyı atan kişi veya kişileri bulmak için çalışma başlattı.  Ev sahibi Y.Ç ifadesine başvurulmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

MARDİN'DE GÖZALTILAR

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığından, PKK'ya yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 5 iş birlikçinin  Mardin'de gözaltına alındığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, önemli yurt içi olaylar ile günlük faaliyetlere ilişkin bilgilere yer verildi.

Buna göre, PKK mensuplarına yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen 5 şüpheliden 2'si Artuklu'da, 3'ü Derik'te yakalandı. Yapılan aramalarda iki av tüfeği, iki tabanca, yedi tabanca şarjörü ve 69 tabanca fişeği ele geçirildi.

Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde ise PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 32 kişiden 5'i tutuklandı.

İKİ YAKA DAĞLARI ÖRGÜTTEN TEMİZLENDİ

PKK'lıların yuvalandığı Hakkâri'nin Yüksekova ilçesindeki İkiyaka Dağları'nda da örgüte darbe vuruldu. Bordo bereliler ve komandolar, PKK'lıların yüzde 70'ini etkisiz hale getirdi.

Kanlı terör saldırısıyla hafızalara kazınan Dağlıca, PKK'nın en fazla Doçka mevzisinin bulunduğu bölge olarak biliniyor. Kısa süre önce yere döşenen mayınların patlatılmasıyla Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan ile birlikte 16 asker şehit olmuş, son operasyonda da yine Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay İhsan Ejder ile birlikte 3 asker de şehit düşmüştü. İki komando tugayı ve bordo bereliler, teröristlerin Kuzey Irak'a kaçış güzergahı olan bölgeyi, Doski Vadisi'yle birlikte temizledi. İkiyaka teröristlerin hazırlık yaptığı ve gizlendiği bölge olarak biliniyor.

İkiyaka'da PKK'nın yuvalandığı 3 bin 311 rakımlı Kelebera başta olmak üzere Göllerbaşı, Şinna ve Baybuta'nın aralarında bulunduğu 12-13 stratejik tepe PKK'lılardan temizlendi. Buralardaki sığınaklar da imha etti.

Operasyon sonunda PKK'nın Hakkâri-İran- Irak üçgeninden temizlendiğine dikkat çekiliyor. Ancak, bölgede 3-5 kişilik küçük gruplar halinde gezen teröristlere yönelik, aramatarama faaliyetleri sürdürülüyor. Operasyonlarda İHA'larda yoğun olarak kullanıldı. PKK'ya yönelik bölgede hem havadan hem karadan Temmuz ayından beri yapılan teröristlerin yüzde 70'inin etkisiz hale getirildi.

HALKTAN İHBAR TELEFONLARI YAĞIYOR

Bu arada Doğu ve Güneydoğu’da terörden bıkan halk telefona sarıldı. Sadece Şırnak’ta 25 bin, Hakkari’de 30 bin ihbar yapıldı.

PKK 7 Haziran seçimlerinin ardından bir çok ilde hain saldırılar düzenlerken halktan destek göremedi. Terörden bıkan halk telefonlara sarıldı. Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Mardin'de binlerce ihbar telefonu yağdı. Şırnak'ta eylül ayında 25 bin, Hakkari'de 30 bin ihbar yapıldı. İhbarlar sonucu örgüte büyük zayiat verildi. Yüzlerce Kalaşnikof, el yapımı patlayıcı ele geçirilirken 200'den fazla kişi de gözaltına alındı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35