banner15

Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası verildi

TBMM'de kabul edilen kanun üzerine Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası düzenlenen törenle verildi

Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanlıurfa'ya, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği destansı mücadeleyle büyük kahramanlık göstermesi nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından İstiklal Madalyası takdim edildi.

TBMM'de geçtiğimiz hafta yapılan oylamada Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası'nın verilmesi önerisi oy birliği ile kabul edilmişti. İstiklal Madalyası'nın teslim edilmesi ve Bakanlar Kurulu nedeniyle dün gece kente gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, düzenlenen törenle İstiklal Madalyası'nı Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'ye teslim etti. GAP Arena'da düzenlenen törene Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra TBMM Meclis başkanı İsmail Kahraman, eski Meclis başkanları Yıldırım Aktuna, Cemil Çiçek, İsmet Yılmaz, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş, Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere kabinenin tüm bakanları ile Şanlıufra Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve kent protokolü katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından davetlilere Şanlıurfa tanıtım filmi izletildi. Törende Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ekibi tarafından Urfa'nın Kurtuluş Mücadelesi oyunu sahnelendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlamalarında verilen kahramanlık madalyasını hak ettiğini belirterek, teşekkür etti.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise "Bundan 96 yıl önce Urfa halkı, köylüsü, şehirlisi, genci ve yaşlısıyla omuz omuza vererek, Peygamber topraklarını düşman işgalinden kurtarmıştır. Bu zafer Kurtuluş Savaşı'nın içinde bir cesaret ve ilham kaynağı olmuş, bütün ülkede büyük bir sevinç oluşturmuştur. Urfalılar, 96 yıl önce Fransız işgaline karşı tek vücut karşı koyduysa, bugün de terör karşı dimdik ayakta. Devletinin ve milletinin yanındadır. Terör Şanlıurfa'da asla yüz bulamamıştır, bulamayacaktır" diyerek tüm şehitleri andı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'ya başbakanlığım döneminde 6. gelişim. Altıncı gelişimde elimiz boş gelmeyelim istedik. Daha da çok geleceğiz. İnşallah her gelişimizde aşk, muhabbet görürüz. Baktık ki Şanlıurfa'nın gecikmiş hakkı var. Elimizde İstiklal Madalyası'yla Şanlıurfa'dayız. Önce teşekkür minnet. Teşekkür kurtuluş için şehit düşen güzel insanlara. Tüm Urfalı şehitlere rahmet ve minnet borçluyuz. Allah onların emanetini korumaya bizlere nasip etsin. Kıyamete kadar al bayrağı Şanılurfa'nın semalarından eksik eylemesin. Bu hediyeyi Şanlıurfa'ya takdim edebilmek için gerekli talimatları verdik. Çok kısa sürede meclisimiz tam bir mutabakatla İstiklal Madalyası kararını verdi. Meclis Başkanımıza ve tüm milletvekillerine teşekkür ediyorum. Çok az karar bir haftadan kısa sürede geçmiştir meclisten. Şanlıurfa bunu hak etmiştir. Kararı onaylayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Sizlerle birlikte bizim de başımız dik olacak. Her zaman istiklalin bekçisi, sözcüsü emanetçisi olacağız."

3 ATEŞE KARŞI 3 AŞK

Başbakan Davutoğlu, İslam ve vatan düşmanlarının tarih boyunca bölgede yaktığı 3 önemli ateşe karşı, bölge insanının ise 3 aşkla hareket ettiğini ifade etti. Davutoğlu, "3 ateşe karşı 3 aşk. Şanlıurfa'yı Şanlıurfa yapan 3 aşk. Nemrudun ateşine karşı iman aşkı Şanlıurfa'da doğdu. Hz İbrahim tereddüt etmedi. Şanlıurfa'nın diyarında ateş suya döndü. Ateş iman aşkıyla yenildi. O zamandan beri, Şanlıurfa peygamberler, iman, imanın getirdiği hikmetini okutulduğu, öğretildiği, büyütüldüğü şehirdir. Halil İbrahim'den bu yana, hatta ondan önce Hz. Adem'in ilk tarımı burada yaptığı rivayet edilir. Küfür ateşine karşı iman ateşini yaktı. İman ile yükselen tekbir sesleri arşa ulaştı" ifadelerini kullandı.

İSTİLA ATEŞİNE KARŞI İSTİKLAL ATEŞİ

Davutoğlu konuşmasında, "Küfür ateşine karşı iman aşkı. İstila aşkına karşı, istiklal ateşi de Şanlıufa'da doğdu. Müstemliler, Urfalıları teslim alacaklarını zannettiler. Urfalıyı tanımayanlar, aşkını bilmeyenler, müstemliler karşısında geri atacaklarını zannettiler. Bire gafiller, bire tarih bilmezler, Şanlıurfa istila ateşine karşı, istiklal ateşi ile bu kenti tekrar al bayrakla buluşturdu. İşte o günden bugüne Şanlıufa, hep istiklalin, hem ezani Muhammedî’nin hem de tekbirin şehri oldu. Şanlıurfa, tek yürek oldu. Tek bilek oldu. Tek bir beden oldu. İstilacılara karşı, müstemlilere bu şehri savundu. Bu şehri savunarak, Anadolu'nun istiklal ateşinin de öncülüğünü yaptı. Kahramanmaraş ve Gaziantep ile birlikte İstiklal savaşının ilk habercisi oldu. Sizler şehrinize sahip çıktınız istiklalini kazandınız. İstiklalinizi kazandınız" ifadelerine yer verdi.

Şehrin anahtarı Başkan Çiftçi tarafından verildi. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama telgrafı okundu. Meclis Başkanı İsmail Kahraman Şanlıurfa'nın kurtuluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi. Şiir yarışmasında birinci olan Sümeyye Çalışkan, ödülünü Başbakan Davutoğlu'nun elinden alırken, şiirini okudu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, madalyanın hayırlı olmasını isteyerek, "Bu mutlu günde TBMM'nin oy birliği aldığı karar icra etmek üzere TBMM Başkanlığı gibi faziletli görevini yapmış zatlarla bu istiklal madalyasını sunmaya geldik. Yıldırım Aktuna, Hilmi Çiçek, İsmet Yılmaz ile birlikte geldik. Süratle kanunun meclisten geçiren milletvekili, bakanlara ve Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmanın ardından Başbakan Davutoğlu ve Meclis Başkanı Kahraman tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve askeri yetkililere madalya teslim edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48