banner39

S.Arabistan Konsolosluğu'ndan arama izni çıktı

S.Arabistan Konsolosluğu'ndan arama izni çıktı. Türkiye, Viyana Sözleşmesi'nin 31. maddesinden doğan hakkını kullanıyor. Arama muhtemelen somut bir zemine gelmek için yapılacak. Cinayet şüphesi için delil elde edilirse, 44. madde devreye girecek.

Güncel 09.10.2018, 13:00 09.10.2018, 17:09
S.Arabistan Konsolosluğu'ndan arama izni çıktı

Dışişler iBakanlığı kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için SuudiArabistan Konsolosluğu'ndan talep edilen arama izninin verildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili "Soruşturma çerçevesinde konsolosluk binasında inceleme yapılacaktır" denildi.

Türkiye, Viyana Sözleşmesi'nin 31. maddesinden doğan hakkını kullanıyor. Arama muhtemelen somut bir zemine gelmek için yapılacak. Cinayet şüphesi için delil elde edilirse, 44. madde devreye girecek.

Viyana Sözleşmesi uyarınca konsolosluk binalarının dokunulmazlığı bulunduğuna dikkat çeken açıklamada, “Diplomatik misyon şefinin muvafakatiyle konsolosluk binasında ev sahibi ülke makamlarınca inceleme yapılabilmektedir. Suudi makamlarının işbirliğine açık oldukları ve başkonsolosluk binasında inceleme yapılabileceğini bildirmişlerdir. Soruşturma çerçevesinde konsolosluk binasında inceleme yapılacaktır” dendi.

Türkiye, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda arama için izin talep etmişti. Suudi Arabistan Büyükelçisi ise ikinci kez Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ederken binaya lüks araçlarla bazı yetkililer gelmişti. Levent'teki başkonsolosluk binasına gelenlerin daha önce Türkiye'ye gönderilen Suudi polisler olduğu belirtilmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?