banner15

Saray ve hükümetten 'kayyum' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İpek Koza Grubu'na kayyum atanmasıyla ilgili olarak, "Bu bir yargı süreci" derken; Başbakan Yardımcısı Akdoğan ise, "Savcının talebi, hakimin kararı" şeklinde değerlendirdi

Saray ve hükümetten 'kayyum' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İpek Koza Holding'in televizyon kanallarına kayyum atanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundular. Erdoğan, kayyum atanması kararının yargının işi olduğunu belirterek, "Temenni ediyorum ki Türk yargısı adil bir şekilde bununla ilgili de kararını verecektir. Bizim bildiklerimiz bize, ama yargının bildiği de kendinedir."dedi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, "Yani devam eden adli bir süreç var, yargılama süreci var. Yargı bu sürecin ve tahkikatın bir parçası olarak böyle bir tedbir uyguluyor. Yürütme uygulamıyor. Yürütmenin bir tasarrufu, takdiri, tercihi değil bu. Birisine bunu fatura edecekler, kime edecekler? Meseleyi siyasallaştırmaları lazım ki buradan bir şey çıksın" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BU BİR YARGI SÜRECİ

Koza İpek Grubu’na kayyum atanmasına ilişkin bir soruyu Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle cevapladı: Bu bir yargı süreci. Yargı, inanıyorum ki elinden geleni yapacak. Acaba niye kayyum tayin etti yargı? Bunun üzerinde iyi düşünülmesi gerekir. Çünkü 1 numarası kaçıyor. Arkadan da diyor ki, herhangi bir usulsüzlük söz konusu değildir diyor. O zaman niye kaçıyorsun? Kaçma kal ülkende. Kaçıyorsa demek ki burada bir su kaçağı var. Temenni ediyorum ki Türk yargısı adil bir şekilde bununla ilgili de kararını verecektir. Bizim bildiklerimiz bize, ama yargının bildiği de kendinedir.

AKDOĞAN: HÜKÜMETE BAĞLI DEĞİL

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, Koza İpek Holding'e kayyum atanmasına ilişkin bir soru üzerine, bunun, hükümetin bir tasarrufu olmadığını belirtti.

Bu operasyonun savcının talebi ve hakim kararıyla gerçekleştiğini ifade eden Akdoğan, şunları kaydetti:  Bu, devam eden bir adli soruşturma çerçevesinde alınan bir tedbirdir. Yani devam eden adli bir süreç var, yargılama süreci var. Yargı bu sürecin ve tahkikatın bir parçası olarak böyle bir tedbir uyguluyor. Yürütme uygulamıyor. Yürütmenin bir tasarrufu, takdiri, tercihi değil bu. Birisine bunu fatura edecekler, kime edecekler? Meseleyi siyasallaştırmaları lazım ki buradan bir şey çıksın.

Oradaki kayyum hükümete bağlı çalışmıyor. Hükümetten talimat almıyor. O kayyumun denetimi hakimin nezaretinde. Medyaya dönük bir operasyon olarak bunu taktim etmek de yanlış. Bu bir şirketler grubu, içinde birçok farklı alanlarda çalışan şirketler var. Bunun bir ayağını medya oluşturuyor. Bir işin içerisinde medya olunca orada yargı duracak mı? Yani dokunulmazlık sahibi mi olacak? Eğer hukuki bir süreç varsa, yanlış yapıldığı düşünülüyorsa, yargılama olacaksa bunun ayağında ister medya olsun, ister olmasın.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 10:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35