banner15

Sarhoş yolcu yerine uyaranlar suçlu oldu

Pegasus Havayolları'nda yolcular ile "sarhoş" bir yolcu arasında çıkan tartışmada şirket, normalin tam tersi bir uygulamaya imza attı. Normal havayolu şirketlerinde sarhoş yolcu indirilir; ancak Pegasus onu şikayet eden yolcuları indirmeye çalıştı

Sarhoş yolcu yerine uyaranlar suçlu oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli yetim çocuklara bayram hediyesi vermek için Hatay’daki etkinliğe katılan bir grup aktivist dönüş yolunda bindikleri Pegasus uçağında hostes ve yardımcı pilotun "ayrımcı ve ötekileştirici" muamelesine maruz kaldı.

Konuyla ilgili Facebook sayfasından bir yazı kaleme alan yazar ve sivil toplum aktivisti Zehra Çomaklı Türkmen, uçağa sarhoş bir şekilde bindirilen yolcunun indirilmesi yerine kendilerine "sorunlu insan" muamelesi yapıldığını belirterek, "Adamın biri zil zurna içiyor, bütün düzeni alt üst ediyor ama buna rağmen o kişi suçsuz ilan ediliyor. Ama diğer taraftakiler sakallı ve başörtülü olunca otomatikman suç unsuru olarak görülüyor. Ne yazık ki insanlardaki ön yargı hem ahlak, hem adalet hem de insanlık adına tüm duygularını alıp götürüyor..." dedi.

Türkmen'in anlattığına göre, Hatay-İstanbul seferini yapan Pegasus uçağın sarhoş bir şekilde binmek isteyen yolculardan biri şikayet üzerine önce uçağa alınmak istenmedi. Ancak daha sonra, bilinmeyen bir nedenle, sarhoş yolcu uçağa alındı.

Yaptığı tüm hakaret ve tacizlere rağmen kendisine dokunulmayan sarhoş yolcuyu uyarmak isteyen atkivist gruptan bir kişi, uçağın hostesi ve yardımcı pilotu tarafından uçaktan indirilmek istendi.

Yazar Zehra Türkmen, sarhoş yolcunun tüm yaptıklarına rağmen kendisine dokunulmamasını, aktivist gruptan bir arkadaşlarının, sarhoş yolcuyu uyarması nedeniyle uçaktan atılmak istenmesini garib bir şekilde karşıladığını belirterek, "Diğer taraftakiler sakallı ve başörtülü olunca otomatikman suç unsuru olarak görülüyor." diye yazdı.

İşte Türkmen'in o yazısı: "Dün Hatay'da ki Suriyeli yetim çocukları giydirmek için Hatay'a gittik. Yetim kardeşlerimizle birlikte vakit geçirdikten sonra gece 11.45 PEGASUS uçağıyla İstanbul'a geri dönmek için Hatay Havaalanına geldik. Havaalanına geldiğimizde uçağımızın 40 dakika gecikmeli olduğunu öğrendik. Saat 00.30 civarında uçak geldi ve uçağa binmek için sıraya girdik. O esnada sırada olan zil zurna sarhoş birini yolculardan birisi fark edip güvenliğe haber verdi. Güvenlik adamı kenara çekip uçağa binemeyeceğini söyledi ve birkaç soru sordu. Ayakta durmayı bile beceremeyecek kadar içmiş olan bu kişi sorulara garip garip cevaplar verdi. Yolcuların ekserisi bu durumdan rahatsız oldukları için güvenliğe bu adamın bu şartlarda uçağa alınmaması gerektiğini söyledi. Daha sonra uçağa bindik ve yerlerimize oturduk. O esnada sarhoş olan adam gelip bizim önümüze oturdu. Kokudan midemiz bulandı. Adam ayağa kalkıp kendisini güvenliğe şikayet eden kadının yanına gidip ona hakaretlerde bulundu. Hosteslere adama müdahale etmelerini söylememize rağmen umursamadılar. Adam bir koltuktan kalkıp diğerine geçiyor, daha sonra diğer koltuğa. Uçağın içinde bir kargaşa hakim.

Adamdan rahatsız olan herkes yerini değiştiriyor. Uçağın içinde ki hareketlilik bir türlü bitmedi. Sonra adam yerinden kalktı ve geldi önümüzde dikildi ve neredeyse üzerime yığılıyordu. Artık tahammül edemeyip hostese bağırmaya başladık. Bizim hemen yerimizi değiştireceklerini söyleyip ön taraflara aldılar. Tabii uçakta bu olay dizayn edilene kadar bir saat daha geçti. Zaten 45 dakika geç gelen uçağın birde bu şekilde bir saat gecikmesi yolcuları daha fazla germişti. Bunun üzerine uçakta bulunan sakallı, temiz yüzlü 6 tane ağabey vardı. Onlardan birisi ayağa kalkarak hostese “bu yaptığınız çok yanlış, bir kişi yüzünden bütün uçağın dengesini bozdunuz. Eğer bu adamı uçağa almasaydınız bu kadar insan rahatsız olmayacaktı ve bir saat daha geç kalmayacaktık” dedi. Bunu inanın o kadar kibar bir şekilde söyledi ki... Ancak bunun üzerine hostes kız "bana bağırıp, bana kaba davranamazsınız" diye çıkıştı. Ve sonrada "sizi uçaktan indiriyorum. Kalkın yerinizden" dedi. Hepimiz bir şok geçirdik. Derken hostes kaptan yardımcısını yanına alarak geldi. "İşte uçakta ki suçlu bu" dercesine parmağıyla bizim mücahit abimizi işaret ediyordu. Kaptan yardımcısı, abiye çıkışarak “beyefendi sizi uçaktan indireceğiz” gibi laflar söylemeye başladı. Bu esnada bizde de tabiri caizse artık ipler koptu. “Siz kimi indiriyorsunuz? Hiç bir şekilde indiremezsiniz. Eğer o insanları indirirseniz biz de ineriz ve ne gerekiyorsa yaparız” şeklinde atışmalar başladı. Adam geri adım atarak “tamam bir sıkıntı yok lütfen şimdi hepiniz yerinize oturunuz. Ve herkese hayırlı yolculuklar diliyorum” diyerek gitti. Tam rahatlamıştı ki yolculardan birisi abilere ve bizlere hitap ederek “ne var ya adam içmiş ne olacak. Niye abartınız bu kadar. Sizin gibiler (içinde derin anlamlar ifade eden bir kelime) yüzünüzden uçak bir saat gecikti” demez mi? O an o uçağı bu arkadaşın kafasında parçalayasımız geldi. Hosteslerin bize karşı tavırları da ayrı... Tuhaf gerçekten çok tuhaf... Adamın biri zil zurna içiyor, bütün düzeni alt üst ediyor ama buna rağmen o kişi suçsuz ilan ediliyor. Ama diğer taraftakiler sakallı ve başörtülü olunca otomatikman suç unsuru olarak görülüyor. Ne yazık ki insanlardaki ön yargı hem ahlak, hem adalet hem de insanlık adına tüm duygularını alıp götürüyor...

Uçakta yiyecek servisi esnasındaki duyuru ise daha bir ilginç geldi doğrusu: "Sayın yolcularımız bugünkü yolculuğumuza özel olarak mönümüzde bulunan tüm ürünlerimiz yarı fiyatınadır."
Hadi hepinize afiyet olsun..."

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail hakli
ismail hakli - 3 yıl Önce

bunlar davamli var vardir varolacaklar halktan kazanip halka zulm ederler bu günde oldugu gibiucagin sahibi kurulusu kim ona bakin yetersaygilarimla frankfurt

banner39

banner36

banner37

banner35