banner39

banner35

Sarıgül, çatı aday fikrine karşı çıktı

Eski Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, çatı adayın zaten ikinci turda oluştuğunu, her siyasi partinin kendi adayını göstermesi gerektiğini belirterek çatı adayın ortada kalacağını savundu

Güncel 05.06.2014, 10:02 05.06.2014, 10:02
Sarıgül, çatı aday fikrine karşı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, "Çatı aday zaten ikinci turda oluşuyor. Birinci turda her siyasi partinin kendi adayını göstermesi lazım" dedi.

Sarıgül, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda merkezi Londra'da bulunan Türkiye Araştırmaları Merkezi (CEFTUS) tarafından düzenlenen "Küresel Demokrasi ve Türkiye-AB İlişkileri" konulu konferansta, ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde siyasi partilerin ilk turda ortak aday belirlemesine karşı olduğunu ifade etti.

Sarıgül, "Çatı aday zaten ikinci turda oluşuyor. Birinci turda her siyasi parti kendi adayını göstermesi lazım. Görüşlerini, düşüncelerini kamuoyuyla paylaşması lazım. Ülkemizde ortak aday ortada kalır. Ortak adayın sahibi olmaz. Ortak adaya kimse destek vermez" diye konuştu.

Siyasi partilerin farklı tabanlarına uygun adaylarla cumhurbaşkanlığı seçimine katılması gerektiğini vurgulayan Sarıgül, "MHP'nin seçmeni farklıdır, BDP'nin seçmeni farklıdır, CHP'nin seçmeni ayrıdır. Her siyasi parti kendi adayını çıkarmalı. O aday kendi görüşlerini, düşüncelerini, yapacaklarını, Türkiye'yi hangi noktaya cumhurbaşkanı olarak taşırsa bunları aktarmalı. Zaten ikinci tura kaldığı zaman, ikinci turda o bahsettiğimiz çatı aday olayı rahatlıkla oluşabiliyor" ifadelerini kullandı.

"SANDIKTA KAYBETTİK"

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak partinin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ı aday gösterebileceği yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Sarıgül, 'Ne kadar zor bir soru. Ben Deniz Baykal'la genel başkanlık mücadelesi vermiş bir arkadaşınız olarak, izin verirseniz bu sorunun takdirini CHP Genel Merkezi'ne bırakıyorum' değerlendirmesinde bulundu.

Mart ayındaki yerel seçimlerde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Sarıgül seçimi kaybetme gerekçesi olarak CHP'nin sandıklarda yeteri kadar örgütlenmemiş olmasını göstererek, "CHP içinde yeni baştan bir örgütlenme yapılıp sandıklara sahip çıkılması şarttır. İstanbul'da da, Ankara'da da sandıkta kaybettik" diye konuştu.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?