banner15

Sarısülük davasında 18 gözaltı

Ankara'da eylemde polis kurşunuyla öldüğü iddia edilen Sarısülük'ün davası görülürken adliye önünde de olaylar çıktı, 18 kişi gözaltına alındı

Sarısülük davasında 18 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'daki Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün davasının görüldüğü Ankara Adalet Sarayı önünde toplanan gruplara polis müdahale etti.

Ankara Adalet Sarayının C kapısı girişinde toplanan Halkevleri, Halkın Kurtuluşu Partisi, Alınteri üyelerinin de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan grup, Ethem Sarısülük maskesi takarak, pankart açtı.

Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını açan gruptakiler, basın açıklamalarının ardından, adliye kapısına yöneldi.

Adliyenin C kapısını ve camlarını kıran gruba, polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Grubun dağılmaması üzerine, polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Ara yollara dağılan eylemciler, daha sonra tekrar bir araya gelerek Atatürk Bulvarını trafiğe kapatmak istedi. Polis tekrar eylemcilere müdahale ederek, yolun kapanmasını önledi.

Polisin müdahalesi sırasında yaralananlar ve biber gazından etkilenenler, ambulansla hastanelere götürülüyor. Eylemcilerin, bir polis aracına zarar verdiği görüldü.

Biber gazından, Ankara Adliyesi'nde bulunan vatandaşlar da etkilendi.

POLİS HELİKOPTERİ TAKİP EDİYOR

Olayla ilgili, Ankara İl Jandarma Komutanlığı'ndan takviye ekipler istendiği öğrenildi.

Polis helikopteri de havadan eylemcileri takip ediyor.

18 KİŞİ GÖZALTINDA

Ankara'daki Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün davasının görüldüğü Ankara Adalet Sarayı önünde toplanan ve adliyenin kapısı ile camlarını kıran gruptaki 18 kişi gözaltına alındı.

Ankara Adalet Sarayının C kapısı girişinde toplanan, uyarıya rağmen dağılmayarak adliyenin kapısını ve camlarını kıran gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis, ara sokaklara kaçan 18 kişiyi gözaltına alarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

Bölgedeki MOBESE kayıtlarını incelemeye alan polis, olayın yaşandığı Ankara Adliyesinin güvenlik kamerası görüntülerini de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından istedi.

Bu arada, adliyedeki müdahalenin ardından bir grup, Güvenpark'ta Ethem Sarısülük'ün hayatını kaybettiği yerde toplandı. Buraya İstanbul Gezi Parkından getirilen toprağı bırakan grup, yapılan açıklamaların ardından dağıldı.

ŞAHBAZ'IN İFADESİ SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ SİSTEMLE ALINMASINA KARAR VERİLDİ

Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin davada sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'ın ifadesinin, görev yaptığı Şanlıurfa'dan, sesli ve görüntülü sistemle alınmasına karar verildi.

Şahbaz'ın, "meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle adam öldürme" suçundan yargılandığı davanın ikinci celsesi Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Tutuksuz sanık Şahbaz'ın katılmadığı duruşmada, Ethem Sarısülük'ün annesi, kardeşleri ve avukatları ile sanık avukatları hazır bulundu.

Duruşmayı, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu ve Müslim Sarı, HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da arasında bulunduğu milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de izledi.

Mahkeme Başkanı Afak İlleez, önceki celse kamu güvenliği nedeniyle kapalı duruşma yapılmasına karar verdiklerini hatırlatarak, bunun o celse için geçerli olduğunu söyledi ve duruşmanın açık yapılacağını ifade etti.

DURUŞMA KAYDEDİLDİ

Müşteki avukatlarından Murat Yılmaz'ın sorusu üzerine Mahkeme Başkanı İlleez, duruşmada ses ve görüntülerin kaydedildiğini bildirdi.

Avukat Yılmaz söz alarak, ilk celse kolluğun provokasyonuyla karşı karşıya kaldıklarını savunarak, olaylar nedeniyle bu celse salonda jandarmanın görev yaptığına işaret etti.

Salonda kimin güvenliği sağladığının önemi olmadığını, taleplerinin mahkeme, müştekiler, avukatlar ve tanıklar üzerinde baskı kurulmaması olduğunu anlatan Yılmaz, ancak jandarmanın uygulamalarının, "geçen duruşmayı aratacak hale geldiğini" öne sürdü.

Mahkeme heyeti, ara kararında, adil yargılama konusunda tereddüt söz konusu olmadığı gerekçesiyle, çekilme talebini reddederek, duruşmayı 2 Aralık 2013 saat 10.00'a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48